Krajský soud v Praze dnes zaslal bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi i dalším odsouzeným v korupční kauze výzvu k nástupu do vězení. Na převzetí výzvy mají odsouzení deset dní, od doručení pak musí do vězení nastoupit do pěti dnů.
»Výzva k nástupu trestu odnětí svobody byla všem odsouzeným odeslána právě dnes. U všech je stanovena lhůta pěti dnů od doručení této výzvy,« uvedl mluvčí soudu Jiří Wažik.
Rath byl z věznice, kde si odpykával sedmiletý trest za korupci, propuštěn letos v lednu, v červnu byl ale pravomocně uznán vinným ve druhé větvi korupční kauzy a soudy mu dříve uložený trest o rok prodloužily.
Ústřední trojicí druhé větve kauzy byli stejně jako v první části případu Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Podle soudu si na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun. Také Kottovým prodloužily soudy tresty na osm let vězení.
Obžalobě čelilo ještě šest lidí včetně bývalého generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta. Do vězení soudy poslaly Lucii Novanskou a Pavla Drážďanského, zbylé obžalované potrestaly podmínkami. Metrostavu soudy na tři roky zakázaly účast ve veřejných soutěžích.
Rathův pád přišel v květnu 2012, za mřížemi strávil zatím 3,5 roku
• David Rath je bývalý středočeský hejtman a poslanec za ČSSD, který byl od listopadu 2005 do září 2006 ministrem zdravotnictví. Právě vedení kraje se mu stalo osudným. Po svém zatčení v květnu 2012 rezignoval na funkci krajského zastupitele (a tím i na post hejtmana) a vystoupil ze strany. Poslanecký mandát, jehož se odmítl vzdát, mu zůstal až do rozpuštění dolní komory na konci srpna 2013. Za korupční kauzu, spojenou s působením v hejtmanské funkci, byl v červnu 2019 pravomocně odsouzen na sedm let do vězení, později mu soudy trest za další činy ještě prodloužily.
• Letos v červnu odvolací pražský vrchní soud uznal Ratha a všechny jeho spoluobžalované vinnými i v druhé větvi korupční kauzy. Rath v případu čelil obžalobě z přijímání úplatků a manipulace s tendry ve Středočeském kraji, za což mu prvoinstanční soud o rok prodloužil jeho již dříve uložený sedmiletý trest vězení. Toto rozhodnutí potvrdil i odvolací soud, senát uznal vinnými i stavební firmu Metrostav a její dceřinou společnost Metrostav Infrastructure, oběma vyměřil tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách.
• Před letošním rozsudkem měl za sebou Rath 3,5 roku vězení, na svobodu se podmíněně dostal začátkem ledna letošního roku. O jeho propuštění rozhodl v neveřejném jednání Krajský soud v Brně. Novinářům tehdy řekl, že bude ještě několik týdnů dojíždět do brněnské věznice, kde si trest odpykával, jako lékař na částečný úvazek. Po propuštění připustil, že udělal řadu chyb, do politiky se vrátit nechtěl. Rathovi také zbývalo doplatit pět milionů korun z desetimilionového peněžitého trestu. Do vězení se Rath nyní má vrátit, stráví tam nejméně několik měsíců.
• Veřejně se internista Rath začal angažovat v roce 1995, kdy založil Lékařský odborový klub, v jehož čele se prezentoval jako ostrý kritik situace ve zdravotnictví a organizoval několik lékařských stávek. O tři roky později se stal prezidentem České lékařské komory, kterým zůstal až do svého jmenování ministrem zdravotnictví v listopadu 2005. Na ministerstvo Rath nastoupil v říjnu 2005, kdy se stal prvním náměstkem s pověřením řídit tento úřad. V čele resortu stál do září 2006.
• Jako lídr pražské kandidátky sociálních demokratů byl Rath v červnu 2006 zvolen do Sněmovny, ve volbách v roce 2010 mandát obhájil a poslancem byl do srpna 2013. Patřil k nejviditelnějším a nejkontroverznějším zákonodárcům sociální demokracie; hojně vystupoval a často volil ostrá slova. Jeho výroky se několikrát zabýval sněmovní mandátový a imunitní výbor, v minulosti ho přitom za útočnou rétoriku a údajnou aroganci kritizovali dokonce jeho spolustraníci.
• Do zastupitelstva Středočeského kraje byl Rath zvolen v říjnu 2008, v listopadu téhož roku se stal hejtmanem. Jeho působení v čele kraje často kritizovala nejen opozice (především z řad občanských demokratů), ale i například starostové středočeských měst a obcí. Kritika na Ratha mířila například kvůli systému přidělování dotací (mimo jiné proto, že řada dotací putovala do Hostivice, kde žije) nebo kvůli populismu a zneužívání krajských peněz ve prospěch ČSSD.
• V květnu 2012 ho policie zadržela s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Podle vyšetřovatelů to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na opravu buštěhradského zámku. Rath podle obžaloby dostal úplatky i v další kauze, která se týká zasahování do soutěže na nákup vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Spolu s manželi Kottovými si do svého zatčení stihli rozdělit 38 milionů korun, z toho Rath dostal 16 milionů.
• Bezprostředně po zatčení rezignoval Rath na funkci krajského zastupitele (a tím i na post hejtmana) a vystoupil z ČSSD. Poslanecký mandát mu zůstal až do rozpuštění dolní komory na konci srpna 2013, později se ještě snažil domoci poslaneckých náhrad. Žalobci v kauze obvinili kromě exhejtmana dalších deset lidí. Ústřední trojicí obou kauz jsou kromě Ratha bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová (dříve Pancová) a její manžel Petr Kott.
• Rath, který byl v období 2006 až 2012 členem zastupitelstva v Hostivici, prošel několika stranami. Začínal v ODS, kde byl v letech 1991 až 1994. Poté krátce působil ve straně Svobodní demokraté-Liberální strana národně sociální (SD-SLNS; byl i místopředsedou). Nakonec zakotvil v ČSSD, jejímž členem byl v letech 2006 až 2012. V roce 2018 se ucházel za Českou Suverenitu o mandát v Hostivici a kandidoval i do Senátu, za stranu bez úspěchu kandidoval i ve volbách od Evropského parlamentu.
• Je ženatý, s manželkou Evou, která je rovněž internistka, mají syna. Rath má ještě nemanželského syna s přítelkyní Renatou Horkou; podle médií žil střídavě u manželky a přítelkyně.
• Narodil se 25. prosince 1965 v Praze. Vystudoval lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Jako internista působil v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze, ve Všeobecné nemocnici v Praze a ve Fakultní nemocnici Praha-Motol. Byl odborným asistentem na Interní klinice 2. lékařské fakulty UK v Motole a pracoval v záchranné službě Asociace samaritánů v Kralupech nad Vltavou. Rovněž působil v rodinné firmě a vykonával i soukromou praxi.
(jb, čtk)
Nadřízeným krajských hejtmanů jsou ŘEDITELÉ KRAJSKÝCH ÚŘADU, které jmenuje ministr vnitra. Tito ředitelé řídí a kontrolují činnost krajských hejtmanů. Jméno toho , kdo řídil a kontroloval činnost POSLANCE Ratha tady neni – proč ?
Pane Gavrochu, přečtěte si pořádně 129/2000 Sb. Zákon o krajích (krajské zřízení) https://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-o-krajich-krajske-zrizeni/f2026726/#aktualni-zneni
Před r.1989 byl Václav Havel nějakou dobu ve vězení . Jeho majetek, Hrádeček, mu zůstal.. Příslušnice a příslušníci Veřejné bezpečnosi,, soudkyně a soudce ho NEOLOUPILI. V té době byla loupež, i kdyby se jí dopustil příslušník nebo příslušnice Veřejné bezpečnosti nebo soudkyně nebo soudce, trestným činem.
V parlamentu VAŠI poslanci odhlasovali zákon, podle kterého, po krachu Všeobecné zdravotní pojišťovny, bude VZP předána nejsilnější SOUKROMÉ zdravotní pojišťovně – tedy zahraniční soukromé pojišťovně.
VZP nemůže ,přirozeným způsobem zkrachovat ale může být její krach proveden
POSLANEC,MUDr. RATH proti tomuto zákonu vystoupil.
Teď nebudu používat hantýrku policistů, státních zástupkyˇn a soudců nebo soudkyň :
Za pár dnů byl POSLANEC Rath zadržen tajnou policií s tím, že má v krabici od vína úplatek, obviněn paní Bradáčovou z přijetí úplatku a uvězněn.
Komunističtí poslanci věděli že Ráth nebyl uvězněn pro vzetí úplatku (8 milionů) ale proto, že vystoupil proti předání VZP soukromému ZAHRANIČNÍMU finančnímu podnikateli ..
Komunističtí poslanci hlasovali PRO vydání POSLANCE Ratha k trestnímu stíhání a k jeho uvěznění
Tím přestala být KSČM stranou pracujících, jak se deklarovala, a stala se stranou kapitalistů – zahraničních finančních kapitalistů a spoluúčastnicí na přípravě loupeže VZP.KSČM jednala v rozporu s deklarovaným programem a její VOLIČI to vnímali a vnímají jako PODVOD
Je to JEDEN z důvodů, proč ji potenciální voliči nevolili a nebudou volit .
KSČM již nikdy v parlamentu nebude.
Vaši poslanci? Tady nejste na webu KSČM, pane Gavrochu 🙂