Robert Šlachta, předseda hnutí Přísaha, opoziční zastupitel města Pohořelice a bývalý elitní policista, je právě teď s týmem hnutí Přísaha na pracovní cestě po Itálii. Hlavním důvodem cesty je migrační krize v Evropě a situace na ostrově Lampedusa.
Nelegální migrace už se dostala na úroveň nejhorších let 2015/2016 a hnutí Přísaha představí funkční řešení pro bezpečnost České republiky opřené právě o zkušenosti z této pracovní cesty.
Pracovní cesta začíná dnes na severu Itálie, kde Roberta Šlachtu přijme starosta obce Zero Branco, Angelo Sidoti – prefekt provincie Treviso, starosta Terstu a starostové okolních obcí. Zítra Robert Šlachta s týmem navštíví jih Itálie a centrum prvního záchytu.
Hnutí Přísaha dlouhodobě varuje a upozorňuje na naprosté selhání ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) a policejního prezidenta při kontrole cizinců na našem území. »Za celou dobu od jara 2022 neudělali žádná opatření, abychom měli situaci na našem území pod kontrolou,« zdůraznil již před časem Šlachta. Na nedávné tiskové konferenci, kde Přísaha představila prohram pro 6 milionů nespokojených, hovořila o otázkách bezpečnosti v souvislosti s migrací expertka hnutí na tuto problematiku a předsedkyně jihočeské krajské organizace Nikola Bartůšek. »Nelegální migrace v Evropě je tikající bomba,« uvedla expertka strany na tuto oblast. »Celoevropská řešení nefungují, okolní státy bijí na poplach. Kontroly na hranicích zavádí nejen Německo, jen ministr Rakušan dělá, jako že se nic neděje. Povinná solidarita, kterou podepsal, neřeší nelegální migraci, ani nechrání bezpečnost naší země,« řekla Bartůšek, podle níž není možné nevědět, »kdo, kde a kolik lidí se nám tu pohybuje«
Přísaha připravuje kandidátky pro evropské volby na jaře příštího roku i pro následné podzimní, kdy se bude volit do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. Podle Šlachty je hnutí připraveno »přijmout odpovědnost« i po sněmovních volbách v roce 2025.
Hnutí poprvé v parlamentních volbách kandidovalo v roce 2021, získalo tehdy 4,68 procenta hlasů a jen těsně nepřekročilo pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny. Za hlasy tehdy získalo zhruba 25 milionů korun.
(pk)
FOTO – archiv Roberta Šlachty