Hnutí Přísaha bývalého policisty a šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty a Sociální demokracie spojily síly. Nikoli v blížících se evropských volbách, ale v souvislosti s kritizovanými kroky Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
Ten pro příští rok navrhl u elektřiny její vzrůst pro domácnosti meziročně o 71 procent, u plynu o 39 procent. Ještě výrazněji stoupne cena elektřiny pro velké odběratele, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent.
»Je to fatální ohrožení konkurenceschopnosti našeho průmyslu,« varoval minulý týden na tiskové konferenci Přísahy Šlachta, podle něhož se jedná o neplnění regulační úlohy ze strany ERÚ, který má kontrolovat přiměřenost poplatku za přenos a distribuci. Nikdo prý ani neví, jak úřad k číslům 71 a 39 došel, protože nedostatečně komunikuje směrem k veřejnosti. »Až skandální je věta, že regulátor musí distributorům uznat náklady a zaručit výnos,« kritizoval Šlachta, že se nebere ohled na občany a české firmy. »Víme, co se loni a předloni dělo. A ERÚ to musel vědět. Odkazuje se ale na vyhlášku, ne na občany,« dodal Šlachta.
Přísaha se, jak jsme minulý týden avizovali, zapojí do veřejného konzultačního procesu k cenovým návrhům ERÚ pro rok 2024. Podání připomínek podpoří také Sociální demokracie. Oba předsedové – tedy jak Šlachta, tak šéf Sociální demokracie Michal Šmarda – uspořádají dokonce společnou tiskovou konferenci na toto téma. Uskuteční se zítra dopoledne v Praze – příhodně před budovou ministerstva průmyslu a obchodu na rohu ulic Hradební a Řásnovka.
Hnutí Přísaha poprvé v parlamentních volbách kandidovalo v roce 2021, získalo tehdy 4,68 procenta hlasů a jen těsně nepřekročilo pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny. Za hlasy tehdy získalo zhruba 25 milionů korun.
Sociální demokracie letos v červnu na sjezdu v Plzni změnila svůj název. Ještě jako Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) nepřekočila nejstarší politická strana u nás v roce 2021 poprvé za dobu samostatné ČR zákonnou pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny. Tehdy získala 4,65 procenta, ale nyní hovoří o velkém restartu, který souvisí i se změnou názvu a zkratky (SOCDEM).
(pk)