Pozor na ledovku a zimní sporty! Nejčastějšími prosincovými úrazy jsou pády

Úrazy si většinou roční období nevybírají – dějí se v zimě i v létě, o vánočních svátcích i dovolených. Liší se hlavně příčinami, které souvisejí s našimi typickými aktivitami v jednotlivých ročních obdobích. Podle MetLife pojišťovny patří mezi nejčastější příčiny zimních úrazů pády. Ať už je to na namrzlém chodníku nebo během sportovních aktivit. Pády na ledu častěji postihují starší lidi s horší stabilitou, mladší sportovci si zdravotní újmy zase způsobují při lyžování, bruslení nebo snowboardingu.

Také z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že v letošním prvním pololetí, tedy částečně i v zimních měsících, bylo registrováno téměř 85 tisíc mimopracovních úrazů. Na všech případech pracovní neschopnosti se tyto úrazy podílely 7 %, přičemž průměrná délka trvání pracovní neschopnosti byla výrazně delší než u nemocí – 54 dnů.

»Zvýšená úrazovost je v zimních měsících důsledkem kluzkých a namrzlých povrchů a také zimních sportů. Nejčastěji v tuto dobu evidujeme z pádů zlomeniny zápěstí, úrazy kotníku, kyčlí a otřesy mozku, ze zimních sportů jsou to zase poranění kolen, hlavy, vykloubená ramena a zejména spirálovité zlomeniny. Ve zvýšené míře v posledních letech registrujeme také zranění ve spojitosti se silvestrovskými oslavami a používáním pyrotechniky. Zdravotními újmami z odpalování petard bývají nejčastěji popáleniny rukou nebo nohou,« uvedla Jiřina Bílková, Claims Supervisor pojišťovny MetLife.

Končetiny jsou vůbec nejohroženější částí lidského těla. Z interní analýzy MetLife pojišťovny vyplynulo, že polovina všech nahlášených úrazů se týká horních i dolních končetin a dokonce 38 % trvalých následků jsou důsledkem pouze úrazů rukou. »I proto máme v naší nabídce zcela unikátní pojištění horních končetin, které kryje trvalé následky úrazu nebo jejich poranění, nebo nemoci horních končetin,« dodala Bílková.

Vánoce se nezadržitelně blíží a s nimi i školní prázdniny, během nichž vyplácí pojišťovna MetLife u vybraných dětských pojištění (za trvalé následky úrazu, horní končetiny a dobu nezbytného léčení úrazu) dvojnásobné plnění. »Za úrazy dětí předškolního věku, žáků základních škol, studentů středních škol a konzervatoří, které se stanou v době prázdnin vyhlášených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, tedy i těch vánočních, budeme vyplácet dvojnásobné pojistné plnění. Je to určitá forma finanční náhrady za zkažené dny vánočního volna,« upřesnila Bílková.

Zimní úrazy mohou být i vážné, proto je důležité myslet na prevenci – používat obuv s protiskluzovou podrážkou, na sport helmu, chrániče a další ochranné pomůcky, stejně jako použít teplé oblečení s reflexními prvky a výbavu odpovídající plánované aktivitě. A pak už zbývá jen dodržovat bezpečnostní pravidla, přizpůsobit své aktivity počasí, aktuálním povětrnostním podmínkám, být opatrný a zbytečně neriskovat. Pro případy, kdy to nevyjde, je tu úrazové pojištění. To je ostatně pro klienty nejčastější pojistná ochrana – podle České asociace pojišťoven v roce 2023 riziko úrazu figurovalo na 2,6 milionech nově uzavřených rizik v rámci smluv životního pojištění.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy