Požár v Hřensku je z poloviny uhašen, na německé straně zůstává situace stále vážná

Rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku hasiči po deseti dnech z poloviny uhasili. Zasažená plocha se po dnešku zmenšila odhadem na 400 až 450 hektarů. Pozemní cestou se hasiči dostali s vodou i na hranici s Německem a propojili se s německými kolegy. Nová ohniska se dnes objevovala v nepřístupném terénu na německé straně u Pravčické brány či v soutěskách řeky Kamenice.

Při požáru, který dostali hasiči pod kontrolu v pondělí, zasahuje poslední dny až tisícovka hasičů a stovky kusů hasičské techniky. Dnes hasičům pomáhalo pět vrtulníků a dvě švédská letadla, odpoledne vzlétla i letadla Antonov. Mluvčí hasičů Martin Kavka uvedl, že vzhledem ke zmenšování plochy požáru by se síly a prostředky v Českém Švýcarsku mohly koncem týdne snížit. »Přeskupíme síly a do nového dne vlastně vymyslíme strategii,« řekl vpodvečer novinářům. 

Až 26 kg na zádech

Dnes se hasiči zaměřili na Bouřňák, na jehož vrchol natáhli hadicové vedení, dále oblasti Větrovce, Trianglu, Křídelní stěny, v soutěskách Kamenice a čelní stěny v Hřensku. Nejkritičtější místa zůstávají v okolí Pravčické brány. Na ní je i pozorovatelna, ze které hasiči sledují možná skrytá ohniska. Protože je terén nepřístupný, musí k nim hasiči pěšky s vaky na zádech. Do národního parku dorazily ze všech krajů osobní termokamery pro hasiče a zmíněné vaky, do kterých se hasičům vejde 20 litrů vody. Spolu s lany může celková zátěž hasičů představovat 26 kilogramů. To jim ztěžují i současné vysoké teploty, které mají i v dalších dnech podle předpovědi překročit tropických 30 stupňů. Kvůli vedru se hasiči musí i častěji střídat.

»Než se hasič v nepřístupném terénu na místo dostane, tak už je docela vyčerpán a musí ve svažitém terénu provádět náročnou činnost,« řekl Kavka Proto na místě zasahuje zhruba 1000 hasičů. Záchranáři dnes ošetřili tři, jeden zkolaboval a převezli jej do nemocnice. »Apelujeme na to, aby každý hasič sám na sobě pozoroval únavu a nebál se si říct o vystřídání,« dodal mluvčí. V součtu se při zásahu zranilo 59 hasičů.

Práci zkomplikoval i covid. Objevil se ve velícím štábu, který se kvůli tomu obměnil. Mezi jednotky se nákaza nedostala. Hasiči ale mají nyní možnost otestovat se PCR testy v Hřensku v záchranářském kamionu Golem a nemusí kvůli tomu jezdit do vzdálenějších měst.

Ústecký kraj oznámil, že finančně podpoří dobrovolné hasiče s ohledem na zásah při požáru. Okamžitě pošle 200 000 Kč na zajištění stravy, pitného režimu a dalších potřeb. Následně chce poskytnout miliony korun na dovybavení technikou poničenou při zásahu.

Slovenská pomoc zatím zůstává

Už týden hasí požár s českými hasiči mimo jiné jejich slovenští kolegové s vrtulníkem. Od minulé středy provedli podle informací na jejich Facebooku 518 shozů, což je přes 1,5 milionu litrů vody. Vedle nich pomáhá hasit také slovenský armádní vrtulník Blackhawk. Už dříve Slováci avizovali, že leteckou pomoc ukončí v pátek. S ohledem na plánovanou redukci sil při hašení ale podle Kavky nebudou na místě chybět.

V předchozích dnech vypomáhaly i vrtulníky z Německa, počátkem týdne ale odletěly, aby zasahovaly u ohnisek na německé straně. Zůstávají tam i dnes, Kavka ale nevyloučil, že operativně německé stroje zalétnou na českou stranu a uhasí nějaké skryté ohnisko. »Obdobně to mohou udělat naše vrtulníky,« uvedl Kavka.

Obyvatelé tří obcí domů ještě nesmí

I přes zmenšování plochy požářiště zůstávají obyvatelé obcí Mezná, Mezní Louka a Hřensko evakuovaní. Mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf to ráno odůvodnil tím, že silnici mezi obcemi, kde dohromady žije na 280 stálých obyvatel, hojně používají hasiči a pohyb po ní by byl nebezpečný. V Hřensku mohli zůstat lidé, kteří bydlí na levém břehu říčky Kamenice. Na pravém břehu jsou hlavně hotely, nad nimiž hlídají hasiči skrytá ohniska požáru.

V Saském Švýcarsku stále hoří

Lesní požár v Saském Švýcarsku, který se tam rozšířil z české strany na začátku minulého týdne, se hasičům stále nedaří dostat pod kontrolu. Práci jim ztěžuje horké počasí, kvůli němuž se zvyšuje riziko dalších lesních požárů v celém Sasku.

S ohněm v Saském Švýcarsku bojuje na 550 hasičů s 12 vrtulníky, kromě hašení hloubí příkopy a vytváření bariéry, aby se oheň nešířil. »Požár je v kontrolovatelné oblasti, ale zatím není důvod k úlevě, stále ze země na různých místech vyšlehává nový oheň,« řekl mluvčí okresu Saské Švýcarsko – Východní Krušnohoří Thomas Kunz. Dodal, že na rozdíl od jižního Braniborska, kde se tento týden už požár podařilo uhasit, nelze v této oblasti kvůli strmému a skalnatému terénu použít pásová vozidla.

Hasiči podle Kunze dělají i více než 12hodinové směny, což je obzvlášť náročné v tomto počasí, kdy teploty přesahují třicet stupňů. Podle německé meteorologické služby budou teploty vysoké i v následujících dnech.

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy