Povodňový stav má stále přes 60 stanic, Labe v Ústí i Děčíně stoupá

Na více než 60 místech zůstával dnes večer po vydatných deštích a tání sněhu některý z povodňových stavů. Nejvyšší třetí stupeň povodňové aktivity (SPA), tedy ohrožení, je kvůli odtoku z lipenské přehrady dál na Vltavě v Českém Krumlově, před polednem na něj vystoupalo i Labe na horním toku ve Vestřevi na Trutnovsku. Dál stoupá Labe na dolním toku, v Ústí či Děčíně by mohlo třetího stupně dosáhnout v nadcházejících hodinách. Meteorologové očekávají, že srážky večer postupně ustanou nebo se změní z dešťových na sněhové. Toky budou postupně kulminovat a pak zvolna klesat. Žádné větší škody vzedmuté řeky zatím nezpůsobily.

Vedle povodňového ohrožení v Českém Krumlově a Vestřevi platil nižší, druhý stupeň značící pohotovost kolem 17.30 na 13 stanicích. Nejnižší povodňový stupeň bdělost hlásilo zhruba 50 míst, vyplývá z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Kulminaci na dolním Labi meteorologové čekají v sobotu, v povodí Moravy v pátek.

Hladina Vltavy v Českém Krumlově odpoledne přechodně klesla na druhý povodňový stupeň, poté ale znovu stoupla na třetí. Očekává se, že mezi druhým a třetím stupněm, tedy kolem hranice 220 centimetrů, bude ještě nějakou dobu kolísat. Výšku hladiny ovlivňuje odtok z lipenské přehrady, který je vyšší kvůli dešťům a tání sněhu na Šumavě v posledních dnech. Hydrologové předpokládají, že situace v Českém Krumlově by už se neměla zhoršit, protože na Šumavě s ochlazením přešel déšť ve sněžení.

Horní Labe ve Vestřevi na Trutnovsku v Podkrkonoší dosáhlo třetího stupně dnes před polednem. Na dalších zhruba 15 místech v Královéhradeckém kraji platily večer druhé či první povodňové stupně.

Kvůli dotékání vody stoupalo Labe na dolním toku. Ústí nad Labem i Děčín se připravily na vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity. Uzavřely některé podjezdy a cyklostezky, připravily protipovodňové zábrany. V Děčíně se zavřela i městská knihovna v blízkosti Labe. Ředitelství silnic a dálnic dopoledne zprovoznilo klapku protipovodňové vany v ústecké Přístavní ulici, která byla nefunkční kvůli nánosům sedimentů. Řidiči tak mohli před 14.00 znovu mohli projíždět ulicí, kterou vede hlavní tah na Děčín. Uzavřená byla od rána.

V Praze se povodňová situace nemá zhoršovat, vedení města přesto zatím nebude měnit protipovodňová opatření. Zůstávají tak zavřené náplavky, vrata do Čertovky na Malé Straně i u hotelu Four Seasons na druhém břehu. Nepřístupné je čapadlo neboli klenutý průchod u Divadelní ulice, nejezdí přívozy ani jiné lodě po Vltavě. Průtok v Chuchli, který ovlivňuje řízená manipulace vltavské kaskády, by neměl překročit 800 metrů krychlových za sekundu, hladina řeky je ale nadále výrazně vyšší než obvykle.

V Plzeňském kraji platil večer druhý stupeň povodňové aktivity na Otavě v Sušici a Rejštejně a Radbuze ve Staňkově. Většinou první povodňové stupně hlásí i některé stanice v Karlovarském, Středočeském, Pardubickém, Zlínském či Olomouckém kraji.

Za poslední dva dny vydatně pršelo hlavně na horách. Nejvíce srážek spadlo na Šumavě, a to 50 až 100 milimetrů, na stanici Prášily až 114 milimetrů, uvedli dnes meteorologové na Facebooku. Vydatně pršelo také na hřebenech Krkonoš, Jizerských a Orlických hor a Jeseníků. Část srážek byla sněhových, sníh ale často odtával. »Pokud se ale zadařilo, přibylo od úterka na hřebenech hor ojediněle až 25 cm sněhu,« sdělili meteorologové.

Během dnešního večera a noci už srážky budou ubývat a v pátek se objeví jen místy. V polohách nad 400 metrů, postupně nad 900 metrů bude padat déšť se sněhem nebo sněžit.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy