Takzvaný brněnský Bronx, sociálně vyloučená lokalita poblíž centra města, ožije zítra díky 11. ročníku pouličního festivalu Ghettofest, unikátním sociálně-kulturním konceptu vytvořeným přímo pro toto místo. Nabídne koncerty, filmové projekce, diskuze, workshopy, aktivity pro děti i možnost návštěvy otevřených ateliérů, komentované prohlídky. Bohatý program si užijete v parku Hvězdička, v budově bývalé Káznice nebo na prostranství Pod platany na ulici Bratislavská. Program festivalu poskytla za organizátory Barbora Chmelařová.
Festival začne zítra ve 14 hodin, nedočkaví návštěvníci ale mohou přijít už dnes, třeba na dokument z romského prostředí Miri fajta nebo performanci francouzských umělců v Káznici. Pracují se světlem, tmou, ruchy, gravitací, vzduchem i pohybem, používají moderní technologie, kladou důraz na interakci s návštěvníky. Už dnes se také otevřou ateliéry umělců v Bronxu při celobrněnské akci Open Studios.
Zítřejší hlavní program nabídne návštěvníkům zábavu na více místech. Vystoupí hudebníci různých žánrů, včetně romských kapel. K hlavním hvězdám patří ukrajinští Patsyki z Franeka a kapela Zooblasters, vystupující ve zvířecích maskách.
V Káznici bude zítra číst Kateřina Tučková z nového románu Bílá voda. Zájemci zhlédnou dokument České televize Galerie Bronx, pojednávající o tvorbě velkoplošných maleb na zdech v Bronxu. Následuje beseda s výtvarníky a iniciátorem projektu Martinem Reinerem.
Pořadatelé nemyslí jen na zábavu, ale také na odpočinek a relaxaci v »psychozóně« Centra Platan. »Ve stínu jurty bude pro všechny zájemce a zájemkyně k dispozici unikátní prostor pro zklidnění a dočerpání fyzických i psychických sil včetně možnosti sebepoznání a kreativního vyžití. U dobrého čaje bude také příležitost probrat individuálně dotazy týkající se péče o duševní zdraví,« uvedla psycholožka Lucie Želinská.
V Muzeu romské kultury mohou návštěvníci Ghettofestu navštívit komentovanou prohlídku stálé expozice. Zítra od 16 hodin se tam uskuteční také panelová diskuze Budoucnost brněnského Bronxu, zaměřená na bytovou situaci.
Cíl festivalu zůstává stejný , tedy do sociálně vyloučené části Brna přilákat lidi a rozbít tak často negativní pohled na lokalitu. »Vždy chceme vybalancovat program tak, aby byl lákavý i pro ‚přespolní‘, ale současně ho nevnímali místní jako cizorodý. Vnímáme jako závazek, že má festival potenciál do určité míry redefinovat a destigmatizovat problematický veřejný prostor,« dodal dramaturg a organizátor Pavel Strašák.
Festival organizuje spolek Tripitaka ve spolupráci s dalšími organizacemi a vzniká za podpory Statutárního města Brna. Podrobnější program naleznete zde.
(mac, čtk)
FOTO – ghettofest.cz, Ghettofest 2021/Petr Soldán