Vypálení Lidic nacisty je stále mementem pro dnešní dobu. Na jejich oběti a souvislosti tohoto hrůzného činu nesmíme nikdy zapomenout. Myšlenky, které rezonovaly i na sérii sobotních pietních akcí (psali jsme zde) přímo v Památníku Lidice, zněly i na dnešním setkání v prostorách Gymnázia Kladno.
Hlavním tématem dnešního pietního aktu byla vzpomínka na poslední společné tři dny lidických žen a dětí, které před rozdělením strávily právě v tělocvičně kladenského gymnázia. Organizace se ujaly Památník Lidice, Obec Lidice a Lidice Memory, z. s. Oficální akce od 8 hodin se zúčastnila i hejtkanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Od 10 pak navázal pietní akt Levicového klubu žen, na němž nechyběla předsedkyně jeho republikové rady Květa Šlahúnková.
Lidice, které Němci vypálili 10. června 1942, jsou jedním ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Z této obyčejné středočeské obce pocházeli dva muži, kteří uprchli do Anglie, což bylo dáno do souvislosti se zavražděním říšského protektora Reinharda Heydricha. Přesto, že němečtí okupanti záhy pochopili, že v obci nelze hledat atentátníky, její zničení uskutečnili jako varování pro celý český národ. V téhle souvislosti se náramně hodil i fakt, že šlehající plameny byly na dálku vidět do hlavního města Prahy.
V obci tehdy bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a kojenců do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem našlo na základě německé zvůle smrt 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.
Ještě před transportem do nacistických lágrů došlo 10. června brzy ráno k odvezení žen a dětí do tělocvičny kladenského gymnázia, kde byly děti následně násilím od svých matek odděleny. S mnoha z nich se viděly naposledy v životě.
(pk)