Poslance opět čeká schvalování zákona o podpoře bydlení

Sněmovna se tento týden sejde hned na dvou schůzích. V úterý by měli poslanci na řádné dubnové schůzi projednat některé předlohy zejména ve druhém čtení. Ve středu budou pokračovat v mimořádné schůzi, kde by už mohlo dojít ke schválení tolik očekávaného zákona o podpoře bydlení, rozhodnout by mohli také o uzákonění pravidel pro lobbování a na programu mají také novelu o sociálních službách. Na Zelený čtvrtek už jednat nebudou.

Návrh zákona o podpoře bydlení míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Předpokládá vznik kontaktních míst, která mají pomáhat lidem v bytové tísni hlavně v lokalitách, kde je vyšší počet lidí ohrožených ztrátou bydlení. Počet těchto míst ale Sněmovna patrně sníží.

Předlohu, která měla původně vytvořit systémovou podporu pro lidi ohrožené bytovou nouzí, chtějí poslanci vládních ODS a STAN zásadně změnit. V druhém čtení do ní načetli pozměňovací návrhy, které mohou ohrozit samotnou funkčnost zákona.

Návrh čelí kritice opozičních hnutí ANO a SPD, které tvrdí, že vznikne náročný, drahý a složitý systém, ale víc bytů na trh nepřinese. Ke kritice se přidala také iniciativa Za bydlení, která varuje před přijetím navrhovaných pozměňovacích návrhů. »Obáváme se dopadů navrhovaného velmi přísného příjmového testu, který stanovuje, že domácnost s reziduálním příjmem (tedy příjmem po zaplacení nákladů na bydlení a po započtení sociálních dávek) nad úrovní 1,43násobku životního minima fakticky vůbec nedosáhne na podpůrná bytová opatření, která zákon zavede,« uvedla iniciativa v otevřeném dopise.

V doprovodné novele poslanci rozhodnou o tom, zda umožní penzijním fondům investovat do bydlení, což by mohlo podpořit bytovou výstavbu.

Lidí ohrožených bytovou nouzí a souvisejícími potížemi žije v tuzemsku asi 1,6 milionu. Lidí v bytové nouzi je na 154 000. Ze dvou třetin jde o rodiny s dětmi.

Na školskou novelu zřejmě nedojde

Poslanci by mohli hlasovat také o uzákonění pravidel pro lobbování. Ta mají podle vlády omezit hrozby korupce, střetu zájmů nebo klientelismu. Návrh zavádí registr lobbistů a lobbovaných.

Na programu mimořádné schůze je také novela o sociálních službách, ve které prosazuje opozice růst příspěvků na péči pro lidi v prvním nebo v druhém stupni závislosti na pomoci druhých. Ve hře je rovněž úprava ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) s novým příspěvkem až 11 600 Kč měsíčně na osobní asistenci.

Na programu této schůze je také školská novela, která počítá s převodem placení nepedagogických pracovníků ze státu na obce a kraje. Očekává se, že zákonodárci ji ani tentokrát nestihnou projednat.

Ve středu odpoledne by Sněmovna měla posoudit v úvodním kole zpřísnění migračních a azylových pravidel, jak je navrhla koalice s ohledem na migrační pakt EU. Změny mají podle předkladatelů zvýšit bezpečnost obyvatel, zlepšit přehled o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a nelegálních migrantů a zrychlit řízení týkající se mezinárodní ochrany s omezením jeho zneužívání. Poslanci ANO a SPD už ohlásili, že zablokují schválení předlohy v prvním čtení, aby mohli uplatnit úpravy.

V úterý by měli poslanci projednat některé předlohy zejména ve druhém čtení, v němž mohou uplatňovat pozměňovací návrhy. Jde například o převod odpovědnosti za lékařské pohotovosti z krajů na zdravotní pojišťovny a o povinnou registraci ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v připravovaném elektronickém systému eTurista. Ve druhém čtení je i předloha o rozšíření pravomocí společenství obcí.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy