Během posledních deseti let se u nás zdvojnásobil počet specialistů v informačních a komunikačních technologiích (ICT). Na celkové zaměstnanosti se tito analytici, vývojáři, programátoři a datoví a síťoví specialisté loni podíleli 2,3 procenta. Ze zemí evropské sedmadvacítky byl tento podíl nejvyšší ve Švédsku (5,5 %), naopak nejnižší v Řecku a v Itálii (jedno procento). Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
Průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů loni vzrostla meziročně o 6,5 % na 88 tisíc korun a představovala 192 % průměrné mzdy v Česku. Nejvíce mezi těmito zaměstnanci vydělávali vývojáři softwaru (103 tis. Kč), nejméně administrátoři a správci sítí (74 tis. Kč). Z hlediska jejich působení dosáhli na nejvyšší průměrnou mzdu ICT specialisté v peněžnictví (93 tis. Kč) a v informačních a komunikačních činnostech (96 tis. Kč). Naopak nejméně vydělávali v odvětvích spadajících pod veřejnou správu (54 tis. Kč) a vzdělávání (57 tis. Kč).
Investice do ICT neustále stoupají
Investice podniků a veřejné správy do ICT vybavení a softwaru dosáhly v Česku v loňském roce 353 miliardy korun. Na hrubém domácím produktu se loni tyto investice podílely 4,8 %. Domácnosti zaplatily za ICT vybavení a služby 122 mld. Kč, což představovalo 3,5 % z jejich celkových výdajů. V posledních letech mezi těmito výdaji převažují poplatky za telekomunikační a internetové služby.
»Na výzkum a vývoj ICT bylo v roce 2023 v podnicích v Česku vynaloženo celkem 32 miliard korun. V porovnání s rokem 2013 to bylo o 24 miliard korun více a na celkových podnikových výdajích na výzkum a vývoj se ICT oblast podílela z 35 %,« uvedl Karel Eliáš z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
Polovina dovozu ICT zboží je z Číny
Loni bylo z Česka vyvezeno ICT zboží za 277 miliard korun a ICT služby za 148 miliard korun. Meziročně došlo v obou případech k poklesu hodnoty vývozu tohoto zboží a služeb. »ICT zboží se z Česka nejvíce vyváží do Německa, ICT služby do Spojených států. Z Číny k nám bylo dovezeno ICT zboží za 189 miliard korun, což je polovina z celkového dovozu této komodity do Česka,« doplnil Michal Tvrz z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
(ici)