Bavorský ministerský předseda Markus Söder varoval, že největší ekonomice EU hrozí infarkt. Německo podle něj nemá zajištěné zásobování plynem. Jeho protějšek z Bádensko-Württemberska Winfried Kretschmann během debaty uspořádané listem Süddeutsche Zeitung řekl, že situace je dramatická a odstavení některých podniků od dodávek plynu může mít dopad na automobilový průmysl. Tato spolková země přitom patří k motorům německého hospodářství. Německý ministr hospodářství Robert Habeck dal dnes v té souvislosti najevo, že se obává úplného přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1.
»Momentálně si myslím, že zásobování plynem není zajištěné,« cituje agentura DPA Södera, šéfa Křesťanskosociální unie (CSU). »Je to mnohem horší, než si většina lidí myslí,« dodal. Části lidem se kvůli energetické krizi podle něho znovu dramaticky změní život. V této souvislosti varoval před »explozivním« nárůstem cen energií a propadem životní úrovně střední třídy. Ekonomice podle něj hrozí »infarkt«. Každé firmě, která by byla odstavena od dodávek plynu, hrozí zásadní ekonomické problémy, které stát nebude schopen kompenzovat, a to už nyní Německo sklouzává po »obrovské spirále dluhů«, uvedl Söder.
Šéf bádensko-württemberské vlády Kretschmann (Zelení) řekl, že nechce věci zbytečně dramatizovat, situaci je ale třeba popsat realisticky. »A je to samozřejmě drama,« prohlásil. Nesmí se stát, aby v případě narušení dodavatelských řetězců v automobilovém průmyslu najednou »padly« miliony pracovních míst, dodal.
Podle spolkového ministra hospodářství Habecka (Zelení) hrozí »blokáda celého plynovodu Nord Stream 1« od 11. července, kdy na plynovodu začínají každoroční údržbářské práce. Habeck rovněž varoval, že takový vývoj by mohl způsobit velké komplikace v zásobování plynem v zimních měsících. Tvrdil nicméně, že alespoň na léto má Německo dodávky plynu zabezpečené.
Söder a Kretschmann vyzvali spolkovou vládu, aby vytvořila jasná pravidla pro postup v případě nedostatku plynu. Chtějí, aby určila, kterým průmyslovým odvětvím budou dodávky zachovány a kterým ne.
Zatímco Kretschmann jako jeden z možných léků na hrozící energetickou krizi vidí snížení povolené rychlosti na dálnici na nejméně dva roky, byl by Söder pro odklad odstavení německých jaderných elektráren. Německo chce přitom od výroby energie z jádra upustit už s koncem letošního roku.
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom tento měsíc výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1, což zdůvodňuje zpožděním při opravě zařízení firmy Siemens Energy. V Německu nyní platí stav výstrahy, což je druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu.
(ici, čtk)