Policie zadržela dva členy organizované skupiny internetových podvodníků

Pražští kriminalisté zadrželi dva členy organizované skupiny působící po celé Evropě. Ti podle nich pod různými záminkami vylákali na internetu od lidí údaje k jejich bankovním účtům, z nichž poté ve 43 případech vybrali peníze. Způsobili tak škodu v řádech milionů korun, uvedla dnes na policejním webu mluvčí Violeta Siřišťová. Cizinci jsou podle ní nyní ve vazbě a za podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku jim v případě prokázání viny hrozí až osm let vězení.

»Je však předpoklad o další rozšíření obvinění a možnost zvýšení trestní sazby až na deset let odnětí svobody nepodmíněně,« doplnila mluvčí.

Fiktivní inzeráty

Podle vyšetřovatelů se dvojice mužů na podvodech podílela v kooperaci se spolupachateli, kteří jsou mimo Česko. Poté, co podezřelí vylákali na poškozených údaje k jejich účtům, vytvářeli virtuální platební karty a z účtů poškozených vybírali od tisíce korun až po statisíce a peníze ukládali na své účty, případně do bitcoinmatů v Praze, popsala činnost podezřelých mluvčí a doplnila, že k vylákání platebních údajů a údajů z platebních karet a k internetovému bankovnictví poškozených se podezřelí dostávali pod legendou fiktivních inzerátů o prodeji či koupi zboží na internetových portálech a hodnověrně vytvořených bankovních platebních bran.

Policie vzhledem k tomu, že uvedených případů podle ní přibývá, varuje občany před jakýmkoliv poskytováním údajů k platebním kartám či internetovému bankovnictví. »Nikdy v těchto případech nezadávejte při prodeji na internetu svá čísla karty, CVC kódy a už vůbec nikdy PIN kód, který slouží jako finální klíč k výběru,« zdůraznila mluvčí.

Podvodné telefonáty

Zároveň zmínila nové podvody přes telefonní hovory. V těchto případech se volající podle mluvčí představí jako pracovník banky, který zjistil napadení účtu volaného. Fiktivní úředník vystraší volaného různými tvrzeními a přiměje ho převést peníze ze svého účtu na bankovní účet, který označí jako bezpečný. Tvrdí přitom, že je to jen dočasné bezpečnostní opatření. Věrohodnost pokynů fiktivního úředníka má utvrdit další telefonát, kdy se volající vydává za policistu a tvrdí, že informace z prvním telefonátu jsou pravdivé a je nutné převedení peněz na bezpečnější účet.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy