Pojišťovna za loňský rok vrací za přeplatky na lécích více než miliardu

Celková částka, kterou Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vracela svým klientům za přeplatky na lécích v roce 2024, přesahuje rekordní miliardu korun. Vzrostl i celkový počet pojištěnců, kteří překročili tzv. ochranný limit. Naše největší zdravotní pojišťovna, u které je pojištěno zhruba 60 procent obyvatel, o tom informovala v tiskové zprávě.

Přeplatky jsou zasílány automaticky, klienti si o ně žádat nemusí. Částka je zaslána buď převodem na bankovní účet klienta, nebo poštovní poukázkou na adresu pojištěnce evidovanou u VZP. Zdravotní pojišťovny budou přeplatky posílat v prvním čtvrtletí letošního roku pojištěncům naposledy.

Od ledna se započitatelné doplatky evidují prostřednictvím systému eRecept. Pacienti se dozvědí, zda už dosáhli zákonem daného limitu, v lékárně. »Farmaceut při výdeji léků zjistí, zda pacient již ochranného limitu dosáhnul. Pokud ano, pacient už započitatelné doplatky v lékárně platit nebude. Rozdíl v ceně uhradí lékárně přímo zdravotní pojišťovna,« informovala mluvčí VZP Viktorie Plívová.

U seniorů nad 70 let a zdravotně postižených je ochranný limit 500 korun, u dětí a seniorů nad 65 let 1000 korun a pro ostatní dospělé 5000 korun. Počet pojištěnců VZP, kteří limitu dosáhli, se meziročně zvýšil o 15 procent. Loni jich bylo 734 000, přes 80 procent z nich senioři nad 70 let. Průměrně pojišťovna vracela 1369 korun, o 113 Kč více než v roku 2023. Ministerstvo zdravotnictví na konci ledna informovalo, že limitu pro rok 2025 dosáhlo už více než 116 000 lidí.

Dosažení limitu neznamená, že pacient v lékárně nebude doplácet nic. Cenu léku na předpis tvoří úhrada od zdravotní pojišťovny, započitatelná a nezapočitatelná část doplatku.

»Ceny léčiv se mohou v různých lékárnách lišit, protože si do nich mohou zahrnout svůj vlastní příplatek. Tento příplatek, který odpovídá obchodní přirážce stanovené legislativou, se do ochranného limitu nezapočítává,« uvedla Plívová. Ani ceny volně prodejných léků a úhrady za zdravotnické prostředky se do limitu nepočítají. Započitatelný doplatek se odvíjí od ceny nejlevnějšího léku se stejnými účinky, je pro celou skupinu léků stejný. V této skupině mají pak zbývající část doplatku léky různou podle své ceny, může se lišit i mezi lékárnami. Například u antibiotika penicilin je podle údajů SÚKL průměrná cena pro lékárnu 234 korun, maximální 238,74 koruny. Ze zdravotního pojištění je uhrazeno nejvýše 114,82 koruny, pacient může zaplatit doplatek až téměř 124 korun. Započitatelný doplatek je stanovený na 39,40 koruny. Zatímco před dosažením limitu tak může pacient platit nejvýše 124 korun, po dosažení limitu to bude 84,52 koruny.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy