Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula by případně kandidoval na prezidenta po získání podpisů občanů. O své účasti v prezidentské volbě uvažuje. Podle politologů by měl šanci oslovit některé voliče, například levicově orientované nebo seniory.
»Ano, uvažuji o tom. A pokud o tom uvažuji, tak pouze formou podpory občanů neboli jako občanský kandidát. Podmínkou je, že obhájím pozici v ČMKOS. Nedovedl jsem si představit, že bych kandidoval bez podpory vás,« řekl odborářům na sjezdu Středula. Ke kandidatuře je potřeba získat 50 000 podpisů. Odborový předák novinářům řekl, že nepůjde za poslanci či senátory, aby ho za kandidáta navrhli.
Na sjezdu i před novináři Středula zmínil, že odbory mají víc členů než politické strany v ČR. »Stojím v prvé řadě o vaše hlasy, hlasy členů ČMKOS,« řekl odborový předák. Požádal odboráře o »čas na rozmyšlenou«. Dodal, že o jejich hlasy »extrémně stojí«.
»Je to i na našich členech. Oni rozhodnou svými podpisy, pokud zváží, že se o takovou funkci (prezidenta) mohu ucházet,« řekl Středula. Nepovažuje za automatické, že potřebný počet podpisů ke kandidatuře získá jen od odborářů. »Jako předseda ČMKOS si nemohu dovolit oslovovat odborové organizace. To je doména odborových svazů. Jestli k tomu přistoupí, to je na jejich volbě,« odpověděl šéf centrály na dotaz, zda plánuje podpisové archy předložit přímo v základních odborových organizacích ve firmách či institucích.
Středula zmínil nejen nutnou podporu rodiny, ale také zajištění dostatku peněz pro prezidentskou kampaň. »To je jedna z nejtěžších věcí,« podotkl Středula. Dodal ale, že se na odboráře o podporu neobrací. ČTK odpověděl, že o penězích s případnými podporovateli vyjednávat ještě nezačal. Rozhodnout o případné kandidatuře se chce do »pár nedefinovaných týdnů«.
Má politický talent
Podle politologů ale záleží na tom, jakou by měl kampaň a jak by se coby prezidentský kandidát prezentoval. V předvolebním boji se podle politologů mohou mimo jiné ukázat Středulovy případné slabiny, protože by musel odpovídat i na jiné otázky, než na jaké odpovídá nyní jako odborový předák.
Politologové Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu a Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se shodli, že Středula má šanci do předvolebního boje zasáhnout a oslovit voliče. Podle Mrklase by v takovém případě útočil na voliče, se kterými počítá bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten je dlouhodobě považovaný za jednoho z největších favoritů, kandidaturu zatím ale neoznámil. »Jestli by Babiše dokázal ohrozit, to si jist nejsem, záleží, jakou by měl kampaň,« řekl ČTK Mrklas.
Podle Mlejnka má Středula šanci oslovit voliče zejména, pokud by kampaň pojal jako sociální ochránce. Současně uvedl, že Středula jako šéf odborů může být v politice úspěšný, jeho dosavadní vystupování naznačuje, že má politický talent. »Ale to je jen předběžné vstupní plus,« řekl Mlejnek a doplnil, že otázkou je, jak se bude prezentovat po vstupu do politického ringu. »Mohou se ukázat jeho slabiny,« uvedl Mlejnek s tím, že Středula by například nemusel být silný v otázkách, ke kterým se nyní jako odborář nevyjadřuje. Současně doplnil, že se těžce hodnotí něčí šance, když se neví, kdo bude kandidovat.
Mrklas by za sebe Středulovi poradil, aby do prezidentských voleb nechodil, ale spíš se stal lídrem levice, který v ČR chybí. Zemanovu výzvu odborářům ohledně případné Středulovy kandidatury na Hrad považuje za taktickou záležitost. »Babiš v uplynulých měsících udělal kroky, které Zemana ‚naštvaly‘, a to je výsledek, možná varování,« odůvodnil svou domněnku.
Nicméně pokud by do prezidentské volby šel vedle Babiše a Středuly i někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel a kandidát vládní koalice, bude to podle Mrklase zajímavý souboj. Připomněl však, že to bude zhruba až za rok, a to může být politická situace jiná než nyní. Mlejnek v této souvislosti zmínil rusko-ukrajinský konflikt, který zasáhl do současné politické situace. Nikdo neví, jak se to bude vyvíjet, což je podle něj i důvod, proč někteří s oznámením kandidatury otálí.
(zmk)