Počet pilotů dronů loni v Česku meziročně stoupl o více než 25 procent

Pilotů dronů bylo v Česku ke konci loňského roku 58 535, jejich počet meziročně stoupl o víc než 25 procent.

Řekl to Vítězslav Hezký, mluvčí Úřadu pro civilní letectví (ÚCL), který piloty a provozovatele dronů eviduje. Počet provozovatelů dronů byl podle něj loni 54 787, meziročně zhruba o 24 procent vyšší. Pravidla pro létání s drony určuje novela zákona o civilním letectví platná od 1. ledna 2023. Drony se dělí do tří kategorií podle účelu, hmotnosti a vybavení.

Pilotem dronu je podle zákona člověk, který s drony létá. Provozovatel dronu je podle ÚCL osoba nebo společnost, která dron vlastní, nebo si ho pronajímá. Může to tedy být i firma, která poskytuje služby s drony. Pilot může být zároveň provozovatelem dronu.

Registrované drony řadí úřad od loňského roku do tří kategorií. Otevřená kategorie je základní kategorie provozu, která umožňuje provozovat dron i bez předchozího povolení úřadu. Pilot ale musí například absolvovat on-line výuku a následně zkoušku, po které dostane od úřadu osvědčení.

Specifická kategorie umožní provoz těm, kteří potřebují překročit některý z limitů otevřené kategorie. Do této skupiny patří drony modelářů sdružených v klubech a sdruženích leteckých modelářů. Svaz modelářů ČR má téměř 6400 členů, nesdružuje ale pouze letecké modeláře. Nejpřísnější certifikovaná kategorie je zamýšlená spíše do budoucna. Řadí se do ní bezpilotní letadla větší než tři metry, pokud jsou i pro lety nad lidmi, nebo letadla určená pro přepravu cestujících a nákladu.

Piloti nesmí s drony létat v hustě osídlených oblastech určených k bydlení, obchodu nebo rekreaci. Na volném prostranství, jako jsou například městské parky, louky nebo pole, nesmí přelétávat nad lidmi. Pilotování dronů je zakázáno také nad silnicemi, železnicí, cyklostezkami nebo chodníky a další infrastrukturou. Nad těmito stavbami, telekomunikačním vedením, vojenskými objekty nebo vodními plochami mohou piloti s drony létat s oprávněním vydaným ÚCL.

Drony také nesmí létat v okolí řízených letišť. Například na ruzyňském letišti mohou drony do ochranného pásma se souhlasem Řízení letového provozu (ŘLP) a samotného letiště. V širším okolí letiště mohou drony létat maximálně do výšky 100 metrů. S orientací v pravidlech pro konkrétní oblasti dronařům pomáhá přeletová mapa dostupná v aplikaci DronView.

Porušení pravidel pro užívání dronů je možné trestat ve správním řízení. ÚCL může stanovit pokuty do výše statisíců korun, odebrat pilotům nebo provozovatelům oprávnění k provozu. V pravomocích úřadu je také udílení trvalých zakázů, omezení nebo stanovení podmínky pro létání dronů nad vymezenými oblastmi nebo po omezenou dobu nad celým územím. Registrované drony musí mít sjednané pojištění odpovědnosti za případnou škodu způsobenou provozem bezpilotního letadla.

Poslední novela zákona o civilním letectví zpřísňující pravidla pro bezpilotní létání vychází z předpisů Evropské unie. Povinně se v zemích EU musí registrovat všechny drony nad 250 gramů, případně i lehčí stroje s kamerou nebo drony létající vysokou rychlostí, které nelze považovat za hračky. Bez registrace je jejich provoz zakázán.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy