Počet obcí s vyloučenými místy loni vzrostl ze 175 na 191

V Česku loni proti předloňsku přibylo obcí s takzvanými vyloučenými místy, kde žije vysoký podíl lidí s dávkami, v exekucích, bez práce či vzdělání. Jejich počet se zvedl ze 175 na 191. Obcí bez vyloučení je téměř stejně, a to 3605. V roce 2021 jich bylo o tři víc. Ukázal to nový index sociálního vyloučení.

ČTK o tom informoval mluvčí Agentury pro sociální začleňování Petr Syruček. Index zástupci agentury představili podrobněji dnes odpoledne na semináři v Praze. »S ohledem na důsledky covidu, vysokou inflaci a zdražení energií jsme zhoršení očekávali,« uvedl ředitel agentury Martin Šimáček.

Index agentura sestavuje od roku 2016. Vychází z počtu a podílu lidí, kteří pobírají příspěvek na živobytí a na bydlení, mají exekuce, jsou dlouhodobě bez práce, předčasně opouštějí školu a nedokončí základní vzdělávání. Výsledné hodnocení se pohybuje od nuly pro místa bez potíží do 30 bodů v místech s největšími problémy.

Autoři rozdělují obce do čtyř skupin podle míry zátěže. Vysoké zatížení s hodnocením od 12 do 30 bodů mělo loni 191 obcí, předloni jich bylo 175. Nejčastěji se nacházely v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. V roce 2016 bylo obcí s velkou mírou sociálního vyloučení 336. Do roku 2019 se počet postupně snížil na 185. V covidovém roce 2020 se opět zvedl, vysokou zátěž mělo 208 míst. V roce 2016 autoři evidovali 2235 obcí bez vyloučení. Loni jich bylo 3605. Proti předloňsku tři ubyly.

Podle Syručka si v minulém roce o tři až deset bodů pohoršila skoro desetina obcí. Výrazně přibylo třeba příjemců příspěvků na bydlení po růstu nákladů na energie. Analytik Petr Lang dodal, že naopak klesl počet lidí v exekuci, a to díky novele exekučního řádu, zastavování řízení u malých dluhů a milostivým létům. Zatížené obce jsou ve všech krajích. Nacházejí se často v jejich okrajových částech. Potíže v jednotlivých místech se ale liší.

Víc než 20 bodů mělo od roku 2016 do loňska celkem 64 obcí. Z nich 17 bylo z Ústeckého kraje, 11 z Moravskoslezského a deset z Karlovarského. Téměř třetina míst patří do výčtu celou dobu, čtvrtina se v něm ocitla jen jednou. Ve Zlínském kraji a na Vysočině nebyla žádná obec s 20 a více body. »Pořadí nejzatíženějších obcí je relativně stabilní, zatížení je relativně trvalé. Jde o strukturální zátěž,« řekl Lang. Podle něj je změna k lepšímu možná při propojení místních a státních opatření.

Míst s osmi až 11 body bylo loni 268, potřeba jsou v nich dlouhodobější kroky. Dva až sedm bodů mělo 2194 obcí. Problém se v nich obvykle vyskytuje v jedné oblasti. Pokud má město či obec jeden bod, zpravidla se do potíží dostali jen jednotlivci.

Index mohou využívat ministerstva, samosprávy i organizace na pomoc potřebným. Lépe se dají zacílit evropské i domácí dotace na projekty ke zlepšení situace.

Agentura pro sociální začleňování byla do konce roku 2019 jedním z odborů úřadu vlády. V minulosti se mluvilo o jejím osamostatnění a nezávislosti. V minulém volebním období ji tehdejší kabinet Andreje Babiše (ANO) ale přesunul pod ministerstvo pro místní rozvoj.

(čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Na webu česká-justice je článek:
    „Část justice nechce zrušit přísedící z obavy před izolací soudců. Lichý argument, vzkazuje spravedlnost“
    Podle VOLEB a podle článku článku si VĚTŠINA občanů ČR přeje aby u soudů NEBYLI laičtí přísedící. Při rozhodování o rozsudku je nyní brán v úvahu názor a informace nejen od soudce ale i od běžných lidí z praktického života Podle přání VĚTŠINY občanů ČR to znamená že na zákonech nezávislí a neodvolatelní soudci nebudou nijak kontrolováni a u soudů by rozhodoval jen NÁZOR (ne zákon) profesionálního soudce který nemá žádné životní zkušenosti mimo justici a umožnilo by to, podle mne soudce snadno zastrašit nebo zkorumpovat. Znamenalo by to že skupina soudců může uvěznit nebo i oloupit kohokoliv na základě obvinění, které si vymyslí.
    Vypadá to jako by s občané ČR a ministr spravedlnosti připravovali prostředky pro zrušení Benešových dekretů.
    [Link deleted]

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy