Pavel podepsal důchodové změny. Stávající opozice hodlá »asociální reformy« zrušit

Prezident Petr Pavel nepřekročil svůj stín. Spornou důchodovou reformu, kterou kritizuje opozice i odbory, podepsal. Věk pro odchod do penze podle vládního návrhu, schváleného oběma parlamentními komorami, poroste o měsíc ročně až do věkové hranice 67 let. Ta je o dva roky výše než nyní.

O Pavlově podpisu informoval v tiskové zprávě Hrad. »Prezident republiky Petr Pavel podepsal dnes 13. prosince 2024 zákon ze dne 4. prosince 2024, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony,« uvedl Hrad na svých stránkách.

Obě sněmovní opoziční hnutí ANO i SPD již nyní prohlásila, že pokud budou po sněmovních volbách v roce 2025 ve vládě, pak většinu »asociálních reforem« zruší.

Tzv. důchodová reforma zavádí i další novinky. Je jím minimální důchod ve výši 20 procent průměrné mzdy, snížení výpočtu nových penzí či fakt, že dřív do penze bez krácení pobírané částky by mohli chodil lidé z takzvané čtvrté rizikové kategorie, tedy asi 12 000 pracovníků. Dalších více než 100 tisíc lidí z takzvané třetí kategorie, kteří pracují v prostředí s vibracemi, fyzickou zátěží, v chladu či teple, vládní poslanci ze zákona kvůli pomalejšímu růstu penzijního věku vyškrtli. »Moc možností, jak udržet důchodový systém, není,« prohlásil již dříve Pavel.

»Fialova asociální vláda v rozporu s již uzavřenými dohodami se sociálními partnery a zaměstnavateli na poslední chvíli vyřadila více než 100 tisíc zaměstnanců v náročných profesích z nároku na dřívější odchod do řádného důchodu. Jako alternativu jim nabízí povinné spoření v soukromých penzijních fondech, na což neexistuje legislativa. Finančně by z toho těžili pouze vlastníci soukromých penzijních a bankovních institucí,« uvedlo ve stanovisku k politické situaci hnutí SPD. »Hnutí SPD všechny tyto škodlivé vládní změny v důchodovém systému zcela jednoznačně odmítá a pokud budeme součástí příští vlády, budeme prosazovat jejich co nejrychlejší zrušení,« dodává SPD.

Podobný názor má i neparlamentní opozice v čele s KSČM, SOCDEM, Přísahou, ČSSD či stranou PRO. »Je to pár parametrických změn, o které se nakonec pohádala i samotná vládní koalice. Opravdovou důchodovou reformu bude muset provést příští vláda,« kritizoval v aktuálním rozhovoru pro iportaL24.cz i předseda pražské organizace Motoristů sobě Boris Šťastný.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy