Oslavili »Děň pabědy«

Devátý květen je pro řadu lidí neodmyslitelně spjat se dnem, kdy byla naše zem osvobozena a je tak brán za porážku německého fašismu a konec druhé světové války. Proto si ho tak připomínali i dnes nejen v Praze.

Zákon 167/1990 rozšířil původní označení »výročí osvobození Československa Sovětskou armádou« na obecnější »den osvobození od fašismu«, datum 9. května svátku ponechal. Změnu z 9. na 8. května stanovil zákon 218/1991 Sb. Možná si ještě pamatujete argument tehdejšího poslance, dnes prezident ČR Miloše Zeman, že ke změně musí dojít už třeba proto, že devátého je sobota a proto by to nebyl den volna…

Proto se dopoledne na místě bývalého »tanku 23« sešli ti, kdo si chtěli památku osvoboditelů připomenout právě tento den. Položili květiny vděčnosti jako připomínku všech, kdo se podíleli na osvobození nejen Prahy, ale celé naší vlasti. Byli mezi nimi zástupci KSČM, KČP, ČSB i VSA. Akci přihlíželo i pár lidí s opačným názorem a neodpustili si hloupé poznámky, ale tak už to někdy bývá…

»Od 24. února prožívám ve vztahu k dnešnímu datu zvláštní smutek. Ruská federace zkomplikovala postavení komunistům celého světa, zejména pak těm ze zemí bývalého východního bloku, kteří jsou neustále s nástupnickou zemí Sovětského svazu spojováni, přestože Ruská federace má s ním společného jen velmi málo, nejvíce snad ale historii. A právě své vlastní minulosti uštědřila Ruská federace citelnou ránu, jejíž symbolické krvácení dnešním dnem graduje. Den vítězství nad fašismem. Nezpochybnitelné a životy sovětského lidu vykoupené vítězství.

Dlouhá léta po válce se dnešní den slavil s důstojnou pompou, za přítomnosti skutečně vděčných lidí, z nichž mnozí si válečnými útrapami sami prošli. Každé jaro rozkvétaly po celé zemi skromné náhrobky padlých hrdinů i majestátní památníky. Posledních třicet let se pak staly spíše trpěnými relikty dob dávno minulých, jejichž svědkové odešli na druhý břeh a jejich vzpomínky na válku odvál čas i každodenní starosti potomků. Dnes, po invazi ruských vojsk na Ukrajinu už jsou vyloženě na obtíž, volá se po jejich odstranění, ničí se, oběti jsou zlehčovány, osvoboditel nazýván okupantem.

Je mi z toho smutno. Dnes nemám chuť slavit. Nezbývá než důstojně si připomenout oběti, hrdiny i vítěze, ale než veselit se pod rozkvetlými šeříky, chce se mi sedět v přítmí lesa a hledat odpověď na otázku, proč se lidstvo nikdy nepoučí,« uvedla na Facebooku Petra Prokšanová.

Odpoledne se znatelně více lidí sešlo na Olšanských hřbitovech, kam celý den průběžně proudili lidé, aby se poklonili památce padlých rudoarmějců. I zde se sešli zástupci již jmenovaných subjektů, ale i KSČ, Levicových klubů žen, Společnosti Julia Fučíka, Slovanského výboru a dalších.

Po 77 letech si tak připomněli památku »chlapců s rudou hvězdičkou na čepici, kteří nejen v našem hlavním městě spí svůj věčný spánek, bojovali za mír a lepší svět bez válek. Bojovali za to, abychom se tu dnes mohli sejít. My, ale paradoxně i ti, kteří 77 let poté, co nám přivezli svobodu, bezostyšně plivají na jejich památku a odkaz. Tito současní politici si zasluhují opovržení každého slušného člověka,« jak řekla předsedkyně pražské KSČM Marta Semelová.

Měla na mysli zaslepené nenávistí, kteří boří pomníky rudoarmějců, přejmenovávají ulice a náměstí a odstraňují sochy a pamětní desky. »Svého návratu se nedočkala pamětní deska na Staroměstské radnici, odhalená po válce prezidentem Benešem, vyjadřující vděčnost Pražanů 1. Ukrajinskému frontu Rudé armády pod vedením maršála Koněva za osvobození Prahy. Součástí tehdy bylo i udělení čestného občanství hlavního města právě maršálu Koněvovi. Primátor Hřib dnes navrhuje čestné občanství odejmout,« zlobila se Semelová.

»Jsou chvíle, které jsou zatěžkávací zkouškou morálních vlastností. Takovou zkouškou prošli všichni, které si právě tady připomínáme. Je třeba se jim poklonit a chovat se k nim s tou největší úctou. Nemuseli to dělat, mohli se zastavit někde úplně jinde a do Prahy už nejezdit. Dnešní doba nás také staví před zatěžkávací zkoušku morálních vlastností – zda zůstaneme věrní jejich památce anebo zda svou duši zaprodáme něčemu jinému. Vy, co jste dnes přišli, prokazujete, že máte chrakter, že víte, co je to čestné jednání! Děkuji vám za to,« řekl kandidát vlastenců na prezidenta ČR Josef Skála.

Akci ukončil koncert z ruských písní.

(zmk)

FOTO – iportaL24.cz/Zbyšek Kupský a archiv (1)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy