Odborové sdružení Čech, Moravy, Slezska (OS ČMS) zásadně odmítá vládní důchodovou reformu schválenou Poslaneckou sněmovnou jako protilidovou a asociální, protože trvale nastaví výrazně zhoršené podmínky pro čerpání starobních penzí současných zaměstnanců a ostatních pracujících. OS ČMS to uvedlo v aktuálním stanovisku, které má iportaL24.cz k dispozici.
Přes nesouhlas většiny odborových svazů i řady politických stran a hnutí vládní koalice ODS, STAN, TOP 09 a KDU-ČSL za dlouhodobého aktivního angažmá Pirátů prosadily schválení své tzv. »důchodové reformy« v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.
»Odborové sdružení Čech, Moravy, Slezska opakovaně upozorňovalo na skutečnost, že nejde o žádnou důchodovou reformu s cílem dlouhodobě zabezpečit důstojný důchod pro pracující v České republice. Upozorňovali jsme na skutečnost, že pravicový návrh tzv. ‚důchodové reformy‘ se jednostranně opírá o stanoviska institucí a ekonomů nakloněných vládním pravicovým stranám, je v intencích využít důchodový systém k řešení schodků státního rozpočtu a budoucím důchodcům zakládá absurditu budoucnosti, tj. povinnost vynakládat do důchodového systému větší prostředky za menší důchody! Na rozdíl od stanoviska OECD, které obdobně jako ve vyspělých evropských zemích doporučuje zapojit do českého penzijního systému daňové výnosy, nedává navíc ani korunu!« rozebírá OS ČMS ve svém stanovisku.
Kroky, kterými jsou zvyšování odchodu do starobního důchodu až do dosažení 67 let věku, výrazné omezení možnosti odejít do předčasného starobního důchodu, výrazné omezení náročných profesí pouze na čtvrtou rizikovou kategorii profesi, výrazně nižší budoucí starobní penze oproti současným, jsou podle odborářů výrazně asociální a protilidové. »Dopadnou tvrdě na současné zaměstnance a zhorší jejich sociální postavení v době čerpání starobních důchodů. Nesouhlasíme ani s redukcí ‚výchovného‘, které bylo nejprve hlasně propagováno a nyní má být opět omezeno,« píše OS ČMS.
»Tyto tvrdé restriktivní kroky nevyváží několik tzv. ‚benefitů‘ v podobě možného dobrovolného stejného vyměřovacího základu u manželů či registrovaných partnerů, zvýšení důchodů pečujícím o osobu blízkou, prodloužení nároku na vdovský a vdovecký důchod nebo zvýšení důchodu tzv. doktorandům, ale zdaleka neřeší zabezpečení důstojného důchodu pro všechny. Růst minimální penze na úrovni 20 % průměrné mzdy nebude zdaleka postačovat na důstojné pokrytí základních životních potřeb seniorské populace. Činí-li průměrná mzda v 2Q 2024 45 845 Kč, tak minimální důchod by činil 9169 Kč, hranice příjmové chudoby od roku 2019 činí 13 350 Kč. OS ČMS nepovažuje takto vysoký minimální důchod za důstojný!« dodává OS ČMS.
(pk)
) Žhavé dívky na vás čekají na — Hot4.eu