Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho ministři mají vlastní zemi na háku, jediné, co je zajímá, je udržet se u koryt. V úvodu dnešní mimořádné schůze, na níž se opozice pokusí vyslovit koaliční vládě nedůvěru, to prohlásil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle šéfa SPD Tomia Okamury vláda stihla napáchat tolik zla, že by měla odstoupit a měly by být nové volby.
Schůze se koná na základě podpisů 74 poslanců obou opozičních klubů. Fialův kabinet bude čelit prvnímu opozičnímu pokusu o vyslovení nedůvěry. Podnětem byla aféra kolem nového a nyní již bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka, a také složitá hospodářská situace kvůli energetické krizi, kterou vláda podle opozice řeší pomalu a nedostatečně. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že kabinet důvěru dolní komory neztratí.
Počítají s tím i zástupci obou opozičních klubů. »Je pravděpodobné, že tohle hlasování prohrajeme. Kapři si rybník nevypustí,« připustila na tiskové konferenci před začátkem jednání předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Předseda poslanců SPD Radim Fiala varoval, že »ti, kteří budou z vládní koalice hlasovat pro vládu, jsou proti lidem, proti průmyslu a proti českému hospodářství«.
Babiš na plénu Sněmovny zdůraznil, že hnutí ANO trvá na odvolání ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Rakušan je podle Babiše zkorumpovaný, označil ho za reprezentanta organizovaného zločinu, Síkela je podle bývalého premiéra arogantní a není schopen řešit problémy lidí. »Síkela je hrobař českého hospodářství, prosím vás, odvolejte ho ještě dneska večer,« vyzval Babiš premiéra.
Ve zhruba 1,5 hodiny trvajícím projevu označil Fialův kabinet za vládu národní katastrofy. »České republice hrozí energetický armagedon, totální zhroucení ekonomiky a rozsáhlé sociální nepokoje,« prohlásil expremiér.
Vládě také vytkl, že si postavila celou politickou kariéru »na nečinnosti a lhaní«, prodlužuje si víkendy a pracuje podle něho vždy jen od úterý do čtvrtka.
Babiš vyzdvihoval činnost svého kabinetu a odmítl tvrzení, že by do státní správy dosazoval své lidi. Naopak z vytváření struktur obvinil nynější vládní strany. »Vy jste mě nechali stíhat na objednávku,« prohlásil. Obžalovaného Babiše čeká za zhruba dva týdny soud v dotačním případu Čapí hnízdo.
Nerozhodovali jsme podle průzkumů veřejného mínění, tvrdí Fiala
Premiér Fiala už dříve řekl, že Babiš se snaží i schůzí k nedůvěře vládě odvést pozornost od svých vlastních afér. »Důvodem dnešní schůze je, že se blíží volby. Současně chce ale také Andrej Babiš zakrýt svoje osobní problémy,« prohlásil premiér také před poslanci.
»Ukazuje se bohužel, že naše země nemá konstruktivní opozici,« řekl Fiala. Lídrovi ANO nicméně poděkoval za to, že přišel do práce a »svůj projev pronesl ve Sněmovně, nikoli na náměstích, která navštěvuje místo jednání dolní komory«.
Předseda vlády mimo jiné uvedl, že náklady pomoci státu kvůli koronavirové krizi činily za Babišovy vlády méně než polovinu zadlužení státu. »Kde jsou ty peníze, kam jste je dali, proč jste nás zadlužovali, proč jste roztáčeli inflaci?« tázal se Babiše jeho nástupce. Nynější vláda na rozdíl od bývalého kabinetu podle něj epidemii covidu-19 zvládla, nezavírala školy ani ekonomiku. »Nerozhodovali jsme chaoticky, nerozhodovali jsme podle průzkumů veřejného mínění,« uvedl premiér.
Současný kabinet podle Fialy zvládl migrační vlnu z Ukrajiny po zahájení války. »Snažili jste se postavit české občany proti Ukrajincům, a to se vám nepovedlo,« prohlásil na adresu opozice. Fiala také vyzdvihl pomoc Ukrajině včetně vojenské za asi 3,7 miliardy korun. »My ty peníze dostaneme v rámci programu Evropské unie v podstatě všechny zpátky,« řekl.
Ukrajinská vláda a ukrajinský premiér
Za postoj české vlády ke konfliktu na Ukrajině kritizoval Fialův kabinet předseda SPD Tomio Okamura. Lidé podle něj oprávněně nazývají kabinet ukrajinskou vládou, Fialu ukrajinským premiérem a růst cen Fialovou drahotou. Kabinet podle něj svojí agresivitou snižuje bezpečnost ČR. Lidé od státu podle lídra SPD nedostali skoro žádnou pomoc ohledně energetické krize. »Jsou málo ukrajinští?,« ptal se, když poukazoval na peněžité dávky pro migranty z Ukrajiny.
»Premiér Petr Fiala prostě není lídr, ani osobnost, nemá respekt občanů a nemá dokonce respekt ani jako předseda vlastní strany,« tvrdil Okamura. Vládě mimo jiné vytkl, že po nástupu do funkce dělala to samé, co u předchozí vlády Andreje Babiše kritizovala.
Kabinet kromě opozice však kritizují i některé svazy. Například Asociace hotelů a restaurací uvedla, že kabinet neodpovídá na výzvy profesních svazů ohledně řešení vysokých cen energií. O mnohem jasnější informace týkající se plánů vlády žádají i provozovatelé obchodů, uvedl v úterý ředitel marketingu a rozvoje sítě COOP Lukáš Němčík. Na nečinnost vlády v podpoře firem v důsledku vysokých cen elektřiny a plynu upozornila minulý týden Asociace malých a středních podniků a živnostníků.
Nedůvěra zatím prošla jen jednou
Zatím mohou vystupovat jen poslanci s přednostním právem, až poté se k pultíku dostanou i další přihlášení zákonodárci. Zatím jich je přihlášených přes tři desítky. Očekává se mnohahodinová debata, mohla by se podle kuloárových informací protáhnout až do pátku. Pak poslanci budou hlasovat po jménech od vylosovaného člena dolní komory. K tomu, aby kabinet padl, se musí pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Vládní tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů zastupuje 108 poslaneckých hlasů.
Z dosavadních 16 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden v březnu 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka (ODS) v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 hlasů. V minulém volebním období odolal Babišův menšinový kabinet ANO a ČSSD třem pokusům o svržení.
(jad)