Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura se na svém facebookovém profilu omluvil europoslanci za KDU-ČSL Tomáši Zdechovskému a jeho bývalému kolegovi Pavlu Svobodovi. Ale zároveň přidal na stejném místě další příspěvek, ve kterém připomenul jiné Zdechovského kauzy.
Soud letos na jaře pravomocně rozhodl, že Okamura oba lidovecké politiky poškodil svým nepravdivým tvrzením, že v Evropském parlamentu hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku za nepřijímání migrantů. Žalobu na ochranu osobnosti podali Zdechovský se Svobodou v prosinci 2018.
»Já, Tomio Okamura, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie, se tímto omlouvám lidoveckým europoslancům Pavlu Svobodovi a Tomáši Zdechovskému, o kterých jsem opakovaně veřejně prohlašoval, že při hlasování v Evropském parlamentu hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku za nepřijímání migrantů. Toto tvrzení je nepravdivé. Uvedení europoslanci nikdy nehlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku za nepřijímání migrantů, naopak se uvalení sankcí na Českou republiku snažili zabránit hlasováním proti přijetí rezoluce o zahájení řízení proti České republice za účelem zjištění, zda z její strany nedošlo k porušení rozhodnutí Rady Evropské unie, kterým se stanovila dočasná opatření v oblasti mezinárodní ochrany ve prospěch Itálie, za což se nyní omlouvám,« zní celá omluva, zveřejněná po půlnoci.
Zdechovský se Svobodou jsou přesvědčeni o tom, že Okamura o nich lhal záměrně. Podle nich i podle soudů spojil ve svých opakovaných vyjádřeních dvě různá hlasování v Evropském parlamentu z května 2017, přičemž žádné z nich se netýkalo sankcí pro Česko. Oba europoslanci navíc hlasovali proti. Okamurovy výroky oba eurposlance podle jejich vyjádření zasáhly v profesním i osobním životě. Následně totiž dostávali tisíce výhrůžek smrtí. »Je to velká satisfakce. Tomio Okamura je soudem usvědčený lhář a na tom se už nic nezmění. Jeho omluvu si každopádně zarámuji. Jsem rád, že odvolací soud potvrdil, že vrcholní politici nesmí šířit lži, které poškozují pověst jejich politických protivníků. Kvůli jeho lžím musela mít moje rodina policejní ochranu. Okamura může být rád, že zůstalo jen u výhrůžek a nedošlo k žádnému fyzickému napadení, protože to by omluva už nezachránila,« reagoval Zdechovský.
»Výrok byl jednoznačně lživý, nepravdivý,« konstatoval v dubnu předseda odvolacího senátu Tomáš Vejnar poté, co soud zamítl Okamurovo odvolání. Bývalému místopředsedovi Sněmovny vyhověl jen v tom, že omluvu nemusí pronést na půdě Sněmovny ani ji zveřejnit ve stranickém tisku a přednést v pořadu na TV Barrandov. Měl ji vyvěsit na svém facebookovém profilu, což nyní učinil.
Okamura tvrdí, že jeho výrok se týkal usnesení ohledně strategie pro Sýrii, které europoslanci za KDU-ČSL podpořili a které vyzvalo členské státy unie, aby umožnily nalézt ochranu pro uprchlíky i prostřednictvím programu jejich přesídlování a přijímání. »Když někdo hlasuje pro přijímání uprchlíků ze Sýrie, je to podle mě sankce pro Českou republiku. Z mého pohledu je to podraz, já si za tím stojím. Přijímání migrantů je proti bezpečnosti ČR,« řekl loni u soudu.
Zdechovský je tedy pěkný vykuk
Okamura po pravomocném rozhodnutí soudu i v úvodním příspěvku na Facebooku připomněl, že soud zamítl nároky Zdechovského a Svobody na omluvu prostřednictvím televize, novin a vystoupení ve Sněmovně. »Rozhodl tak, že mám na svém facebookovém profilu uveřejnit, že pro sankce vůči ČR nehlasovali. Nadále tedy platí, jak už jsem říkal, že oba pánové hlasovali pro to, aby ČR a další země EU přijaly odpovědnost za přesidlování a přijímání uprchlíků,« uvedl.
V tom samém příspěvku ale hned pokračoval: »Europoslanec od lidovců Zdechovský je tedy pěkný vykuk. ‚Chlubil se, že chrání peníze Čechů. Před lety však Zdechovský špinavé kšefty obhajoval‘. ‚Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) ještě před pár lety pracoval pro společnost, která doslova obrala o peníze desítky lidí‘. To jsou titulky článků v médiích. Konkrétně šlo o půjčky. Na půjčkách by nemuselo být nic špatného, kdyby u firmy, kterou zastupoval Zdechovský, vše neobsahovalo jeden ‚drobný háček‘, který lidem peníze z kapsy pouze vytáhl, než aby jim jakoukoliv půjčku zajistil. Případem se zabýval i pořad ČT Černé ovce, který natáčel i se Zdechovským, jenž podivné praktiky společnosti CPE Credits of Private Equity, a. s. obhajoval. CPE si u svých klientů vyžádala poplatek za zprostředkování půjčky, lidé firmě zaplatili, ale přesto se nikdy své půjčky nedočkali.« Okamura na svém Facebooku přidal i odkazy na zmiňované články:
http://ct24.ceskatelevize.cz/…/1119557-jak-vydelat-na…
http://expres.cz/…/tomas-zdechovsky-penize-smlouva…
http://parlamentnilisty.cz/…/Sedm-let-stara-reportaz-CT…
(zmk)