Požár v Českém Švýcarsku mají hasiči pod kontrolou, dále se nešíří

Plamenné hoření, jaké bylo vidět v prvních dnech, se už neobjevuje. Hasiči v Národním parku České Švýcarsko k 20. hodině lokalizovali požár a mají jej pod kontrolou. Na místě zasahuje bezmála 1000 hasičů včetně desítek speciálně vycvičených lezců, kteří se pohybují v těžko přístupném terénu.

Novinářům to dnes v podvečer řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Oheň zasáhl plochu 1060 hektarů. Po celý den pomáhají zvládnout požár vrtulníky a letadla. Vrtulníky z Německa se musely dnes odpoledne stáhnout na území sousedního Saského Švýcarska.

Jednotky dobrovolných a profesionálních hasičů se dnes v Hřensku vystřídaly. O víkendu tu bylo 780 hasičů, dnes už bezmála 1000. Nasazeno je 200 cisteren a sto kusů další techniky jako čerpadla nebo čtyřkolky. Hasičské záchranné sbory přivezly z krajů další hadice, nataženo je 78 kilometrů hadic pro dálkovou dopravu vody i na dohašování.

Velkou podporou je nadále boj s požárem ze vzduchu. Na místě létají české, slovenské a německé vrtulníky. »V odpoledních hodinách měly ohniska na území Německa, tam odletěly zasahovat německé vrtulníky, pokud se uvolní, budeme je opět využívat tady,« uvedl Kavka. Slovenští hasiči předpokládají podle informací zveřejněných na Facebooku, že budou pomáhat do pátku. Vodu čerpají vrtulníky z Labe a také z bazénů napuštěných poblíž ohnisek.

»Letadla a vrtulníky létají nad Českým Švýcarskem podle viditelnosti. Piloti o sobě navzájem vědí a podle toho se i koordinují,« řekl mluvčí Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma. Samotné ŘLP provoz letounů, které pomáhají s hašením, neřídí, protože v oblasti nemá ani vlastní radary. ŘLP podle Klímy nastavilo provoz takl, aby nad oblastí nelétal nikdo jiný než záchranná letadla a vrtulníky.

Hasiči využívají také drony s termokamerou na průzkum. Dnes ráno se pohybovaly nad soutěskami říčky Kamenice před startem vrtulníků, do terénu se znovu vydají poté, co ustane provoz letecké techniky. Pomocí dronů vyhledávají hasiči skrytá ohniska v místech, kde je nepřístupný terén.

Při zásahu se dnes zranili čtyři hasiči, všichni byli ošetřeni přímo na místě, dva z nich museli být převezeni do nemocnice. U jednoho dobrovolného hasiče, který se otestoval, byl zjištěn covid-19. Jednotka, v níž působil, se podle mluvčího nesetkala s nikým jiným, odeslána už byla pryč ze zásahu. Zranění už utrpělo dohromady 56 hasičů, jeden byl převezen na ústecké traumacentrum, je mimo ohrožení života.

Obce trápí odliv turistů

Obce v Národním parku České Švýcarsko i v jeho okolí trápí kvůli požáru odliv turistů. Ti se přitom ode dneška mohou ubytovat i ve Vysoké Lípě u Jetřichovic, která byla do neděle obléhaná hasiči. Z Vysoké Lípy se museli kvůli živlu v úterý evakuovat obyvatelé, v neděli před polednem se mohli do svých domovů vrátit. Ve velkém ruší pobyty i rekreanti, kteří měli v plánu přespávat v Krásné Lípě, kterou požár nezasáhl. Ubytovatelé se shodují, že národní park i jeho okolí nabízejí řadu krásných míst, která i přes uzavření hlavních taháků, tedy soutěsek ve Hřensku a Pravčické brány, stojí za to vidět.

Největší počet stornovaných pobytů v tuto chvíli mají zřejmě poskytovatelé ubytování v Jetřichovicích. Starosta obce Marek Kny chce kvůli tomu z rozpočtu uvolnit řádově stovky tisíc korun, aby místním podnikatelům úbytek příjmů kompenzoval. Zastupitelé by se podle něj mohli sejít příští týden. »Za námi hoří, tady ale není nic cítit. Požár je pod kontrolou a požár se každým dnem zmenšuje,« řekl Kny s tím, že není důvod, aby turisté do oblasti nejezdili.

Odliv zažívá také Krásná Lípa, která je od Pravčické brány asi 30 kilometrů daleko. Pivovar Falknštejn zaznamenal odliv asi 25 procent hostů. »To, jak je to komunikované ze strany kraje a ze strany národního parku, je katastrofa. Udělali z toho katastrofu nelidských rozměrů, přitom tady turistická sezona normálně pokračuje. Nás se to nijak nedotklo,« řekl dnes manažer penzionu Jan Srb.

Děčín minulý týden vydal zákaz vstupu do lesů, týká se obcí Hřensko, Mezná, Janov, Růžová, Kamenická Stráň, Srbská Kamenice, Jetřichovice, Rynartice, Všemily a Vysoká Lípa. Lidé ale nadále mohou využít vybrané turistické trasy, jako je ta ze směru z Růžové na Srbskou Kamenici nebo cyklotrasu v úseku Jetřichovice – Na Tokáni a další. Přehled všech a mapku s jejich vyznačením najdou zájemci na úřední desce magistrátu, který o vydání vyhlášky informuje také dotčené obce.

Výběr událostí kolem rozsáhlého požáru

24. července – V Národním parku České Švýcarsko ráno začaly hořet asi tři hektary lesa mezi Hřenskem a Pravčickou bránou. Odpoledne hasiči objevili další ohnisko, kvůli němuž museli evakuovat ze soutěsek odhadem 100 lidí a turistickou atrakci z preventivních důvodů uzavřít. Oheň hasily i policejní a armádní vrtulníky a letadlo An-2.

25. července – Dopoledne hasiči uvedli, že se požár v národním parku dál nešíří, odpoledne ale oheň kvůli větru začal znovu rozšiřovat. Z Pravčické brány se muselo evakuovat 80 lidí a další desítky lidí musely opustit skautský tábor v Dolském Mlýnu. Požár se rozšířil i na německou stranu. Hasiči kvůli požáru evakuovali obyvatele z obce Mezná a osady Mezní Louka, večer se požár přiblížil k Hřensku. Hasiči oznámili, že na místo dorazí posily z dalších krajů. Stát jednal o pomoci techniky ze Slovenska.

26. července – Hasiči v noci evakuovali asi 50 lidí z pravého břehu Kamenice. Z Ferdinandova evakuovali německý dětský tábor, jeho účastníky převezli autobusem na hranice, kde si je převzali kolegové z Německa. Kvůli sílícímu požáru se museli hasiči stáhnout z obce Mezná, kde shořelo několik domů. Evakuovat se musela stovka obyvatel Vysoké Lípy u Jetřichovic na Děčínsku.

– Ráno hasiči uvedli, že v oblasti hoří zhruba na 30 hektarech, večer ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček v České televizi řekl, že se zasažené území blíží k 1000 hektarům. Oblast zasaženou požárem navštívili ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS).

– Hasiči v ČR zaznamenali od rána velký počet volání s nahlášením zápachu kouře nebo dýmu, který pocházel z požáru u Hřenska. Kromě Prahy se objevily třeba v Pardubickém kraji. Na Děčínsko dorazili hasiči z dalších krajů.

– ČR kvůli požáru požádala Slovensko o půjčení vrtulníků, které nedávno pomáhaly hasit požáry ve Slovinsku, a poptávala v dalších státech velkokapacitní letadla na hašení. Vrtulník S-70i Black Hawk nabídlo Polsko, už večer se zapojil do hašení. Večer začalo v Národním parku České Švýcarsko kácení stromů s cílem zastavit šíření požáru.

27. července – Požár hasilo vedle další techniky už sedm vrtulníků a dvě letadla An-2. Oheň se přes noc dál nešířil. Ústecký kraj nevyhlásil zákaz vstupu do lesů, přestože o zákazu dopoledne mluvil ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Kraj zakázal kouření či rozdělávání ohňů v lesích v regionu. Na místo dorazily posily z dalších krajů a do ČR odpoledne přiletěly dva speciální hasicí letouny Canadair z Itálie. Úřad pro civilní letectví vyhlásil nad Národním parkem České Švýcarsko kvůli požáru zákaz letů.

28. července – Rozsáhlý požár se v noci nerozšířil, ale plocha zasažená ohněm se nezmenšila. V bezpečí se podařilo udržet obec Janov, která se nemusela evakuovat. Do hašení požáru se zapojily italské canadairy, které pojmou přes 6000 litrů vody. Vodu k hašení nabíraly za velkého zájmu lidí z jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem. V ČR ale pomáhaly jen jeden den, v pátek 29. července se oba stroje vrátily zpátky do Itálie, kde se musely zapojit do hašení požárů. Armáda nasadila k hašení vedle vrtulníků W3-A Sokol i silnější helikoptéru Mi-17. Slovensko oznámilo, že vyšle na pomoc 30 vojáků s vrtulníkem UH-60M Blackhawk.

– Vláda debatovala o možné pomoci pro místa, která poničil požár. Premiér Fiala řekl médiím, že až po dohašení a zjištění rozsahu škod bude možno říci, komu a v jaké výši bude třeba poskytnout pomoc. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) oznámil, že Povodí Vltavy zvyšuje odtok z nádrží Vltavské kaskády do Vltavy, aby bylo v Labi dost vody k hašení.

29. července – Do ČR dorazila dvě letadla Air Tractor ze Švédska jako náhrada za letouny Canadair z Itálie.

– Děčín rozhodl o zákazu vstupu do lesa na vybraném území Českého Švýcarska. Území zahrnuje lesy v okolí deseti obcí. Výjimka platí pro některé lidi, například pro zaměstnance parku.

30. července – Hasičům v Národním parku České Švýcarsko se na některých místech podařilo přejit do takzvaného požárního útoku, snažili se zmenšovat hořící plochu. Zmenšit celkovou plochu požáru se ale hasičům nepodařilo, zůstala o rozloze asi dva krát pět kilometrů.

– Při hašení požáru se zranilo osm hasičů. Někteří z nich skončili v nemocnici. Vážné zranění utrpěl hasič, který spadl ze skály.

31. července – Hasičům se podle mluvčí hasičů Martiny Götzové podařilo zmenšit celkovou plochu zásahu v Českém Švýcarsku zhruba o pětinu asi na 2860 hektarů. Spálená plocha činí 1060 hektarů. Díky tomu se podařilo ukončit evakuaci obce Vysoká Lípa a lidé se začali vracet.

1. srpna – Hasiči k 20. hodině lokalizovali požár v Národním parku České Švýcarsko a mají jej pod kontrolou. Novinářům to řekl ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Podle něj se oheň nešíří do dalších míst a plocha, na které hasiči zasahují, se snížila zhruba na 600 hektarů. Zásah u rozsáhlého požáru by podle Vlčka mohl skončit likvidačními pracemi v řádu dnů.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy