Rakovinou slinivky v Česku ročně onemocní přibližně 2400 lidí, téměř 2200 jí za stejné období podlehne. Jde o jeden z nejzákeřnějších nádorů vůbec, a proto se jej lékaři snaží zachytit v co nejranějším stadiu. V Česku odstartovala klinická studie, která zkoumá, zda je možné najít nádor slinivky břišní včas. Řeší citlivost testu, který by měl z krve pacienta odhalit případné přednádorové změny.
Podle expertů z České gastroenterologické společnosti bude rakovina slinivky v roce 2030 druhou nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění. »Rakovina slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádory vůbec – do poslední chvíle je bez příznaků, přestože se vyvíjí více než 10 let. Když začnou potíže, je už na léčbu obvykle pozdě. Jedinou nadějí na vyléčení je operace, ke které však dospěje jen asi 20 % nemocných. Zbytek pacientů se bohužel nachází ve stadiích, kdy se jim snažíme prodloužit život v co nejlepší kvalitě,« řekl přednosta II. interní kliniky gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc Ondřej Urban.
Zatímco u pacientů s pokročilým stadiem rakoviny slinivky se průměrná doba dožití pohybuje kolem 1,5 roku, včasně odhalení mohou žít až šestkrát déle.
Ke včasnému odhalení nádoru by mohla přispět klinická studie, která v Česku odstartovala. Řeší citlivost testu, který by měl z krve pacienta odhalit případné přednádorové změny. »Víme, že u těch, kteří nádor slinivky břišní mají, se liší množství a složení lipidů. Právě probíhající studie ukáže, zda bude test schopen z krve odhalit změny v lipidech u rizikových jedinců, kteří se cítí být zdraví, a přesto se už v jejich těle něco děje,« vysvětlil Urban.
Zásadní průlom v léčbě
Pokud se účinnost tzv. lipidomického testu prokáže, půjde o zásadní průlom v léčbě rakoviny slinivky břišní. Test by se pak totiž mohl stát nástrojem pro screening nádorových onemocnění slinivky břišní.
»V současné době nemáme moc možností, jak vyhledat lidi, kterým hrozí, že nemoc dostanou. A vzhledem k finanční, kapacitní a medicínské náročnosti nemůžeme provádět specializované preventivní vyšetření všem. S odběrem krve je to ale jinak. Desetiletí toužíme po tom, abychom byli schopni najít nemoc včas – zrovna u této nemoci je to naprosto klíčové,« vysvětlil primář Gastroenterologického oddělení Masarykova onkologického ústavu Jan Trna.
Přednádorové změny nebo rakovinu v rané fázi nyní pomáhá odhalit program včasného záchytu karcinomu pankreatu.
Screeningový program je určen pouze lidem, jejichž celoživotní riziko tohoto druhu rakoviny je vyšší než pět procent. Rizikové osoby podstupují pravidelné vyšetření slinivky břišní magnetickou rezonancí a endoskopickou ultrasonografií. Mezi rizikové jedince patří ti, kteří mají dědičnou formu chronického zánětu slinivky břišní nebo mají dva a více přímých příbuzných s rakovinou pankreatu. Ohroženi jsou také nositelé určitých genetických mutací – například mutace v genu BRCA1 a BRCA2, které jsou zároveň původcem nádorů prsů a vaječníků.
Studie odstartovala letos a měla by skončit v roce 2027, projde jí více než 400 účastníků. Pokud se specificita a citlivost testu potvrdí, potrvá podle odborníků ještě nějaký čas, než se test stane součástí standardní péče. A než bude jasné, zda jej proplatí zdravotní pojišťovny, nebo si jej lidé budou hradit sami. Už nyní však výrobce deklaruje, že by cena neměla přesáhnout nízké tisíce korun.
(jad)