Při odstraňování odpadů vzniklých v souvislosti se živelní pohromou je nutno zajistit ochranu životního prostředí a zdraví lidí. Upozorňuje na to v tiskové zprávě Státní zdravotní ústav (SZÚ), který varuje před možnými zdravotními riziky.
Nakládání s odpady v území zasaženém povodní (shromažďování a odvoz odpadů) organizují orgány krizového řízení příslušného území. Určují a informují o místech, kam je možno odpady odkládat – kontejnery, mezideponie atd. Odpovědnost za odstranění odpadů od občanů v důsledku povodně má (dle zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech) místně příslušná obec.
»Odpad po povodních může být kontaminován ropnými nebo jinými nebezpečnými látkami, které se vyznačují škodlivostí na zdraví lidí a schopností uvolňovat nebezpečné látky do životního prostředí, také může být kontaminován patogenními mikroorganismy v důsledku přítoku nečištěných odpadních vod, potom je zařazen jako odpad kategorie nebezpečný,« varuje SZÚ.
»V případě podezření na kontaminaci v důsledku blízkosti možných zdrojů kontaminace, musí být učiněna opatření ke zjištění rozsahu a závažnosti kontaminace, toto provádí stejně jako následné odstranění osoba oprávněná k nakládání s odpady dle zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech, tj. odpadářská firma. Nebezpečný odpad je spalován ve spalovně nebezpečných odpadů nebo je ukládán na skládky nebezpečných odpadů. Pokud je to možné je vhodné zajistit přiměřené třídění povodňových odpadů, alespoň částečnou separaci základních složek (kovy, dřevo, nebezpečný odpad např. chemikálie, barvy, oleje, elektroodpady, lednice atd.),« pokračuje dále SZÚ.
Podle něj je povodňový odpad při manipulaci považován za potenciálně nebezpečný z hlediska infekčnosti, a proto je nutno používat patřičné ochranné pomůcky, nejíst, nepít a nekouřit. Z tohoto důvodu by neměly být dočasné mezideponie odpadů umístěny v blízkosti bydlišť občanů, sportovišť atd. Ke snížení rizika je možno povodňové odpady prosypávat vápnem.
»Uhynulá zvířata a potraviny živočišného původu je nutno odstranit v asanačním ústavu. Manipulaci s kadávery musí provádět odborné firmy, popřípadě armáda nebo hasiči. Svoz provádí sanační podniky nebo odborné firmy. Nakládání s těmito odpady je v působnosti veterinární správy dle zákona o veterinární péči č. 166/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů,« dodal SZÚ.
(pk)