Deklarovaný odklon Evropské unie od ruského zemního plynu mohou výrazně zkomplikovat problémy francouzské energetické společnosti EDF s jadernými elektrárnami. Dnes o tom píše agentura Bloomberg. EDF podle ní odhaduje, že letos vyrobí nejméně elektřiny za více než 30 let, protože je nyní zastavena přibližně polovina z jejích 56 reaktorů. Francie tak možná bude muset v zimě dovážet energii od svých sousedů, což zřejmě v regionu zvýší poptávku po plynu.
»Máme tu problém s Francií, který se vzhledem k situaci ve světě odehrává ve špatnou dobu,« konstatoval Nicolas Leclerc z poradenské společnosti Omnegy. »Celá evropská rovnováha může být ohrožena,« dodal.
EDF, největší výrobce elektřiny z jádra v Evropě, obvykle v zimě vyváží levnou energii, letos ji ale možná bude muset dovážet. Firma už třikrát snížila výhled produkce a její problémy s jadernými elektrárnami nepředstavují komplikace jen pro Francii, ale pro celou evropskou sedmadvacítku.
»Francie bude požadovat, aby měly všechny sousední země zajištěný způsob výroby elektřiny,« řekl Leclerc. »Pro nás je důležité, aby se do sporu s Ruskem nedostalo Německo. Pokud nebude mít přístup k ruskému plynu, nebude moci vyrábět elektřinu, kterou potřebujeme,« dodal.
Německo v úterý uvedlo, že v případě výpadku dodávek plynu obnoví provoz uhelných a ropných elektráren. Evropa, a obzvlášť Německo, je však na Rusku závislá i v případě termálního uhlí, které se využívá právě v elektrárnách.
Dovoz elektřiny do Francie není bezprecedentní. V loňské zimě do země proudila elektřina po dobu tří měsíců, kdy klesal výkon jejích jaderných elektráren. Letos však bude v celé Evropě k dispozici méně plynu, který by mohl případný výpadek pokrýt.
Mnoho francouzských jaderných elektráren je nyní odstaveno kvůli pravidelné údržbě nebo doplňování paliva. Více než desítka z nich však stojí kvůli kontrolám a opravám po zjištění problémů s korozí. Ve čtyřech reaktorech se potvrdily trhliny v klíčových potrubních systémech.
Společnost EDF odhadla finanční náklady, které tyto problémy vyvolaly, v letošním roce asi na 18,5 miliardy eur (přes 426 miliard korun). Výpadek výroby elektřiny musí kompenzovat nákupem na trhu za ceny, které se blíží rekordním hodnotám.
(ici, čtk)