Odbornost u Pavla zřejmě nerozhoduje

Prezident Petr Pavel Roberta Fremra novým ústavním soudcem prozatím nejmenuje. A to navzdory tomu, že on sám jej doporučil Senátu schválit. Souhlas horní komory získal Fremr minulý týden. Pavel chce prostudovat a konzultovat s odborníky nové informace o Fremrově působení v trestní justici před listopadem 1989.

Prezident po setkání s končícím předsedou Ústavního soudu (ÚS) Pavlem Rychetským, designovaným předsedou Josefem Baxou a plénem soudu řekl novinářům, že nechce situaci »lámat přes koleno« nebo uspěchat. Délku prozatímního odkladu nespecifikoval. Jde zejména o to, že Fremr údajně také vynášel rozsudky nad emigranty. »V okamžiku, kdy nebudou žádné další nové informace, přijmu rozhodnutí,« řekl Pavel.

Média v posledních dnech rozebírala zejména rozhodování Fremra v takzvané kauze Olšanské hřbitovy z roku 1988. Pavel minulý týden v Senátu uvedl, že zatím nedostal žádná fakta, která by prokázala, že Fremr jako soudce nebo jako člověk v souvislosti s tímto případem selhal. Fremr podle něj získal nominace od nejvyššího počtu právních institucí, na které se při výběru ústavních soudců obrátil. Respekt si v minulosti získal jako soudce českého Nejvyššího soudu, člen Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu a soudce i místopředseda Mezinárodního trestního soudu. V posledních letech je místopředsedou Vrchního soudu v Praze.

Senátor Marek Hilšer z klubu Starostů na sociální síti X uvedl, že Fremr mezi lety 1983 a 1985 také odsoudil přes 100 lidí za emigraci. V dopise, který spolu se senátorkou Hanou Kordovou Marvanovou (za ODS) pak napsali Pavlovi, uvedli, že přítomnost Fremra na ÚS je nevhodná. Pavel chce nyní jednat s nespokojenými senátory i předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), konzultovat bude i s historiky.

Jako trestní soudce působil před listopadem 1989 také Baxa. Dnes připustil, že i on možná řešil jednu kauzu opuštění republiky. »Já už si to dnes nevzpomínám, možná jsem soudil jeden případ. Ale nemám tak dobrou paměť, abych z těch mnoha tisíců případů, které jsem rozhodl, abych si pamatoval na všechny,« řekl Baxa.

ÚS je nyní uprostřed personální proměny. Rodí se jeho čtvrtá sestava v historii samostatného Česka, každou z nich formoval jiný prezident. Soud letos posílil nejprve vysokoškolský pedagog Jan Svatoň, poslední nominant předchozí hlavy státu Miloše Zemana.

Pavel poté navrhl soudce Josefa Baxu a Danielu Zemanovou a také ústavního právníka Jana Wintra. S nominacemi uspěl v Senátu, stejně jako později, když navrhl profesorku občanského práva Kateřinu Ronovskou a soudce Veroniku Křesťanovou s Fremrem. Baxa bude od úterý novým předsedou ÚS po Pavlu Rychetském, Ronovská je místopředsedkyní. Na jmenování čekají Křesťanová a Fremr.

(jad)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Dopis Alexandra Ereta soudci Robertu Fremrovi :
    „Lhal jste Senátu Parlamentu České republiky vědomě a opakovaně a zásadně znevážil Vaším lhaním stěžejní hodnoty jak morální tak i osobní integrity kandidáta na ústavního soudce. Je to sice neradostné, ale bohužel nastavší skutečností, že ve Vaší osobě bude nyní sedět na postu ústavního soudce mnohonásobný lhář.“
    [Link deleted]
    ———Dáte li si do vyhledavače „Robert Fremr „, poznáte kdo tvoří a řídí t.zv. justici ČR a kdo vydává zákony
    –V své knize „Hodina věčnosti“ to pak Eret, oběť Fremra píše, že mu soudce Fremr jako předseda senátu neumožnil ani písemný styk s rodinou, matka jej mohla navštívit až dva roky po zatčení. Pokud je to pravda, tak je Fremr podle mne sadista.
    –Před r. 1989 byl Fremr v KSČ ,byl soudcem Nejvyššího soudu ČSR. Předsedou senátu MS v Praze byl přitom teprve od ledna 1986. Soudcem je od roku 1983, přičemž od roku 1982 působil ještě coby čekatel jako „úsekový důvěrník“ závodní organizace Socialistického svazu mládeže obvodního soudu.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy