Ministerstvo vnitra (MV) pořídilo v letech 2018 až 2022 výstroj za 2,4 miliardy Kč, aniž by zohlednilo potřeby policistů. Výsledkem byly na jedné straně nadbytečné zásoby, na druhé straně nedostatek výstroje. Ve skladech MV tak například leží dámské bundokošile, které se při současné spotřebě budou vydávat ještě téměř 50 let. NKÚ to konstatoval v dnes zveřejněné tiskové zprávě.
Kontrola ukázala, že ministerstvo má na jedné straně nadbytečné zásoby, na druhé straně má ale nedostatek výstroje.
»U devíti vybraných druhů výstroje kontrola NKÚ ukázala, že ke konci roku 2022 byly zásoby zhruba 2,7krát vyšší, než kolik ministerstvo samo stanovilo jako optimální,« shrnuli kontroloři. Zjištění ilustrovali například na nákupu svetrů, kterých policisté ročně spotřebují přibližně 6500. »Na začátku roku 2021 jich ve skladech leželo přibližně 19 tisíc. MV přesto zvýšilo objednávku o 20 % a místo 25 tisíc kusů pořídilo 30 tisíc kusů svetrů. Nakoupilo tak výstroj, kterou budou policisté spotřebovávat více než sedm let,« uvedl NKÚ.
Podobně resort postupoval i při nákupu vysokých policejních bot. Těch se na konci června 2022 na skladě nacházelo 4,5násobné množství oproti optimální zásobě. Ministerstvo přesto v červenci 2022 navýšilo zásobu těchto bot o dalších 3716 párů na celkových 27 043. »NKÚ proto na vybraném vzorku výstroje vyhodnotil vynaložené peněžní prostředky na pořízení výstroje přesahující optimální zásoby jako neefektivní,« uvádí tisková zpráva.
Na druhé straně naopak například pracovních kombinéz MV pořídilo v roce 2019 místo potřebných 12 000 kusů jen šest tisíc, v roce 2022 byl zase nedostatek některých polokošil, poukázal NKÚ.
Ministerstvo porušilo tři zákony
Ministerstvo podle kontrolního úřadu nesledovalo provozní náklady oděvních výdejen a získalo o nich přehled až na základě kontroly NKÚ. »Zavedení e-shopu v roce 2018 nepřineslo do doby ukončení kontroly snížení nákladů na distribuci výstroje. Naopak, v roce 2019 se tyto náklady zvýšily přibližně o devět milionů korun, přestože ministerstvo zrušilo čtyři oděvní výdejny,« uvedl NKÚ. Výstroj distribuovaná prostřednictvím e-shopu tvořila po pěti letech jeho existence necelou třetinu vydávané výstroje.
MV neprovedlo ani účinné kroky, aby omezilo prodej policejní výstroje lidem na internetu. »NKÚ na třech inzertních bazarových portálech zjistil, že na nich byla výstroj – například boty, kombinézy, kalhoty, trika, košile či svetry – nabízena ke koupi veřejnosti,« uvedl NKÚ.
Na vzorku 12 veřejných zakázek na pořízení výstroje za víc než 676 milionů korun NKÚ zjistil, že ministerstvo vnitra u osmi z nich bez objektivního důvodu neuplatnilo a nevymáhalo smluvní pokuty v celkové výši 3,9 milionu korun za pozdní dodání výstroje. Nárok uplatnilo až na základě kontroly NKÚ, kdy už ale byly nároky za 2,3 milionu korun promlčeny. Ministerstvo vnitra tak podle NKÚ porušilo tři zákony: o majetku, o zadávání veřejných zakázek a o rozpočtových pravidlech.
(jad)