Náklady na dovoz zemního plynu do Německa podle Spolkového úřadu pro hospodářství a kontrolu vývozu (BAFA) stouply v prvním pololetí meziročně o 153 procent na 30,8 miliardy eur (zhruba 760 miliard korun). Objem dovozu přitom klesl o 24 % na 57,5 miliardy krychlových metrů (kubíků). Příčinou je omezování dodávek z Ruska a i s ním spojený růst cen plynu, které nyní šplhají do závratných výšek.
Německo dováží plyn zejména z Ruska, Norska, Nizozemska, Británie a Dánska. Po vypuknutí války na Ukrajině země zvyšuje dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Rusko naproti tomu výrazně omezilo dodávky plynovodem Nord Stream 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a který je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Zdůvodňuje to problémy s údržbou plynovodu, kterou znemožňují protiruské sankce.
Německé zásobníky plynu jsou nyní podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) naplněny ze 77,8 %. Šéf spolkového úřadu pro regulaci síťových služeb Bundesnetzagentur Klaus Müller ale nicméně varoval, že Německo téměř zcela určitě nesplní cíl naplnit zásobníky do začátku listopadu na 95 %.
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh přitom včera překonala rekord ze začátku března. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku zvýšila o 6,7 % a uzavřela na 241 eurech (asi 5930 Kč) za megawatthodinu.
Ceny plynu jsou nyní asi jedenáctkrát vyšší, než bylo v minulých letech v tomto ročním období obvyklé. Náklady evropských domácností a podniků raketově rostou, čelí nejhorší inflaci za několik desetiletí.
Na nová maxima stoupají i ceny elektřiny. Cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v příštím roce tento týden na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12 300 Kč) za megawatthodinu (MWh). Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 %.
(ici)