Pesimismus ohledně vývoje tuzemské ekonomiky dál sílí, a to jak u podnikatelů, tak především u spotřebitelů. Ukázaly to výsledky dnes zveřejněného konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu. Důvěra spotřebitelů přitom slábne už pět měsíců v řadě a v červenci se propadla na nejnižší hodnotu v historii zjišťování.
»Spotřebitelé se domnívají, že jejich současná finanční situace stejně jako celková hospodářská situace v České republice se zhoršuje a že tento negativní trend bude pokračovat i v příštích měsících,« sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
»Za výrazným poklesem důvěry v průmyslu stojí, mimo jiné, především přetrvávající nedostatek vstupů a klesající poptávka. Podniky navíc stále limituje nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců,« doplnil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Souhrnný indikátor důvěry, nazývaný také jako indikátor ekonomického sentimentu, vyjádřený bazickým indexem, se podle statistiků snížil meziměsíčně o 2,6 bodu na hodnotu 95,7. Indikátor důvěry podnikatelů přitom klesl o 2,9 bodu na 100,2, indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 1,1 bodu na 73,6. Důvěra v hospodářství Česka se snížila i v meziročním srovnání.
V podnikatelské sféře zesílil pesimismus v červenci v průmyslu a v obchodě. V meziměsíčním srovnání mírně se naopak zvýšila důvěra ve stavebnictví a vybraných službách.
Co se týče důvěry spotřebitelů, rekordní počet dotazovaných se obává především zhoršení vlastní finanční situace. Blízko svého historického maxima je i počet spotřebitelů, kteří už nyní hodnotí svou finanční situaci hůř než v předešlých dvanácti měsících.
(ici)