Zoologická zahrada a botanický park Ostrava je v plném květu. Stále zde nádherně kvetou rododendrony a azalky, ale v rozsáhlém přírodním areálu kvete i řada dalších stromů, keřů a rostlin. Dovolte nám představit nádherně kvetoucí, a dokonce jedlou vytrvalou cibulovinu původem ze západní části Severní Ameriky – ladoník, který právě v těchto dnech můžete na vlastní kukadla spatřit v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava.
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2024/05/Drin-kvetnaty-a.jpg)
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2024/05/Zmarlika-kanadska.webp)
Na botanické Cestě lesa se začaly probouzet nejrůznější kvetoucí dřeviny a byliny z oblastí Severní Ameriky. Po dlouhé době zde rozkvetl například dřín květnatý (Cornus florida) a s ním pravidelně kvetoucí zmarlika kanadská (Cercis canadensis).
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2024/05/ladonik-1024x683.jpg)
Novinkou jsou však zářivě modré květy ladoníku (Camassia). Tyto rostliny z čeledi chřestovitých (Asparagaceae) zde byly vysázeny teprve v loňském roce, ale na stanovišti velmi dobře prosperují. Ladoníky pocházejí ze západní části Severní Ameriky – Britské Kolumbie, Kalifornie, Nevady, Oregonu a Washingtonu. Jedná se o vytrvalou bylinu vyrůstající z cibule do výšky 60 až 120 centimetrů. Listy jsou dlouhé, úzké a vycházejí z bazální růžice. Květenství je klasovitý shluk modrých květů na bezlistém stonku, který vyrůstá nad listy. Kvést však může i bílými až tmavě fialovými květy. Na jaře potřebuje stálou vlhkost, ale po dozrání lusků a uschnutí listů mu sucho neublíží. Naopak, rostliny využívají v místech přirozeného výskytu sezónních požárů, protože napomáhají regeneraci a snižují konkurenci ze strany křovin a dalších rostlin.
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2024/05/Ladonik_foto_D.Kubala-576x1024.jpg)
Cibule jsou jedlé, ale musí se upéct. Prý chutnají sladce. Tradičně se vařily na ohni po dobu nejméně tří hodin, ideálně jeden až tři dny. Malá cibulka je velmi silná, a proto se dala dobře skladovat, díky čemuž byla ideální k jídlu v zimních měsících. Zejména v severní části Divokého západu, kde byly zimy dlouhé a chladné, byla vítaným doplňkem zimního jídelníčku. Jen je třeba dát pozor na záměnu s jedovatou rostlinou Toxicoscordion venenosum (vpravo na fotografii).
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2024/05/Toxicoscordion-venenosum.jpg)
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2024/05/Ladoniky_foto_D.Kubala-1024x576.jpg)
Do Evropy uvedl ladoník německý botanik Max Leichtlin. Přes svou oslnivě modrou barvu a vynikající vlastnosti pro zahradnictví zůstala tato rostlina docela neznámou, a k dostání byla pouze ve specializovaných prodejnách semen a květinových cibulovin. Pozornost si ale zaslouží, protože se jedná o odolnou květinovou cibulku s jedinečnou barvou.
(mac)
FOTO – Zoo Ostrava/David Kubala, commons.wikimedia.org/CC0 1.0/Craig Martin, commons.wikimedia.org/USFWS/A. LaValle, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Eric Hunt, scenichillfarmnursery.com
Krásný! Ale k jídlu a vařit 3 hod/ 3 dny?