Na rakovinu děložního hrdla ročně v Česku zbytečně zemře 300 žen

Rakovinou děložního hrdla v Česku každý rok onemocní přibližně 750 žen. Jedná se o třetí nejčastější nádorové onemocnění žen v produktivním věku. Na onemocnění, které je způsobeno lidským papilomavirem (HPV) každý rok v Česku zbytečně zemře asi 300 žen. Lze mu totiž předejít očkováním.

»Očkování proti lidskému papilomaviru je nejúčinnější prevencí HPV onemocnění. Viry napadají různá místa na těle žen i mužů a mohou vést k rozvoji závažných onkologických onemocnění,« uvedla Hana Cabrnochová, praktická lékařka pro děti a dorost a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti ČLS JEP.

HPV je jednou z nejčastěji sexuálně přenosných infekcí. Stojí za vznikem většiny případů rakoviny děložního hrdla a 90 % případů genitálních bradavic. Viry mohou způsobit také další typy rakovin, například některé nádory řitního otvoru, genitálu, pochvy a zevních rodidel. Zapříčinit mohou i polypy dýchacích cest.

Lékaři proto doporučují, aby se proti HPV nechali naočkovat dívky i chlapci, ideálně před zahájením pohlavního života. Od ledna 2024 mají vakcíny plně hrazeny ze zdravotního pojištění všechny děti od 11 let až do dovršení 15. narozenin. Lidem starším 15 let pak na očkování přispívají zdravotní pojišťovny z fondů prevence.

Aktuálně je v Česku proočkováno přes 70 % dívek a 50 % chlapců, což podle odborníků není dostatečné. Ke zlepšení situace by mohl přispět komplexní Národní plán pro eliminaci HPV asociovaných nádorů, k jehož vzniku vyzval Senát PČR.

Jeho cílem by mělo být, aby do roku 2030 dostalo očkování alespoň 90 % dívek do 15 let, současně by se měla výrazně zvýšit proočkovanost chlapců. Důležitou roli hrají také screeningová vyšetření. V Česku je mohou zdarma podstoupit všechny ženy v rámci každoročních preventivních prohlídek na gynekologii. Ve věku 35, 45 a 55 let pak mohou u svého gynekologa absolvovat také HPV DNA test, který odhaluje přítomnost infekce HPV.

Rakovina děložního hrdla, kterou každý rok onemocní přibližně 750 žen, je třetí nejčastější nádorové onemocnění žen v produktivním věku. »Je naprosto přelomové, že máme vakcínu proti onkologickému onemocnění. Pokud se nám podaří zvýšit proočkovanost i účast na pravidelných screeninzích a prevenci, věřím, že můžeme významně snížit počet žen, které dnes na onemocnění zbytečně umírají,« řekl místopředseda senátního výboru pro zdravotnictví Ondřej Šimetka, který je zároveň přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky LF OU a FN Ostrava.

Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006. Bezpečnost a účinnost očkování opakovaně potvrdila řada odborných studií, ale také počty naočkovaných dávek na celém světě.

Na důležitost očkování proti HPV odborníci upozornili u příležitosti osvětového měsíce rakoviny děložního hrdla, který připadá na leden.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy