Dnešní ráno a i ta následující budou ve znamení velkých teplotních rozdílů. Je to zapříčiněno tlakovou výší nad severovýchodní Evropou, která k nám přináší inverzní ráz počasí, napsal na Facebooku Český hydrometeorologický ústav.
V nižších polohách pod nízkou oblačností se teplota drží většinou mezi 0 a +3 °C, při jasné obloze je pod 0 °C a nejtepleji máme na horách. Nejníž teplota klesla již tradičně na Šumavských slatích, a to až na -8 °C (nejméně Kvilda-Perla -8,4 °C).
Při normálním teplotním zvrstvení teplota v nejnižších kilometrech u země klesá. Při teplotní inverzi je ale v části troposféry tento trend opačný. Dnešní ráno je pro tento případ poměrně ukázkové, kdy při jasné obloze teplota místy klesá poměrně hluboko pod nulu, zatímco na hřebenech hor je teplo.
Ukázkový případ můžeme podle meteorologů najít například v Jeseníkách, kde je na hlavním hřebeni i přes 8 °C (stanice Šerák – 1328 m n. m.), zatímco v nadmořské výšce 600 m je pod -5 °C (stanice Rýmařov – 578 m n. m., Světlá Hora – 593 m n. m.)! Ještě výraznější je rozdíl v Hostýnských vrších, na dvou velmi blízkých stanicích rozdíl více než 10 °C! Na stanici Hošťálková, Maruška (hřebenová lokalita v nadmořské výšce 664 m n. m.) +8,5 °C a dole v údolí (385 m n. m.), v Hošťálkové jen -2 °C, ve vzdálenějších Vizovicích nebo Vsetíně až k -4 °C.
Dalším jevem, který inverze v chladnější polovině roku doprovází, jsou i nádherné výhledy na horách, které jsou nad inverzní vrstvou, která je vyplněná nízkou oblačností a při pohledu shora tak může připomínat vlnící se mořskou hladinu, popsali meteorologové.
(cik)
GRAFIKA – ČHMÚ