Moskevská burza se znovu částečně otevírá zahraničním investorům

Moskevská burza se dnes částečně otevřela zahraničním investorům, byla pro ně téměř šest měsíců uzavřena. Zatím je možné obchodovat jen s dluhopisy, a to pouze investorům ze zemí, které Moskva nepovažuje za nepřátelské. To znamená, že na moskevskou burzu stále nesmějí investoři ze zemí, které uvalují na Rusko sankce, informoval server BBC.

Rusko uzavřelo své trhy v únoru, aby omezilo odliv peněz ze země. V březnu zahájilo postupné znovuotevírání, které bylo omezeno na dluhopisy vydané ruskou vládou. V pátečním prohlášení moskevská burza uvedla, že znovu otevře trh s dluhopisy pro nerezidenty ze zemí, které nejsou vůči Rusku nepřátelské, a pro nerezidenty, kde jsou konečnými příjemci ruské právnické nebo fyzické osoby. Mezi tyto země patří pravděpodobně Čína a Turecko. Naopak mezi nepřátelské země, jejichž investoři mají nadále zákaz prodávat ruské cenné papíry, patří členové EU, Kanada či Japonsko. Na tuto skupinu loni připadlo 90 procent investic do Ruska.

»Zpočátku šlo o nezbytné omezení pohybu kapitálu ke stabilizaci situace,« řekl agentuře Bloomberg výkonný ředitel pro globální politický výzkum společnosti TS Lombard Christopher Granville. »Ale teď už jde spíše o princip nepolevovat, dokud jsou v platnosti tyto bezprecedentní sankce ze strany Západu,« dodal.

Zahraniční vlády v únoru uvalily sankce na obchod a finance, zmrazily přibližně polovinu rezerv ruské centrální banky a vyřadily mnoho bank z globálního platebního systému SWIFT. Zdá se ale, že domácí trhy bouři přečkaly, napsal Bloomberg. Nečekané příjmy z prodeje energií a propad dovozu pomohly rublu odrazit se ode dna a umožnily úřadům zrušit omezení pohybu kapitálu. Výnosy místních dluhopisů se vrátily na předúnorovou úroveň.

Zatím není jasné, jak částečné otevření domácího trhu ovlivní investory z nepřátelských zemí, kteří se hodlají zbavit svých dluhopisů v místní měně. Manažer investiční společnosti abrdn Viktor Szabó uvedl, že i nyní je možné, aby investoři své podíly prodali, ale za snížené ceny.

Nerezidenti z přátelských zemí vlastnili před rokem pouze pět až deset procent ruských státních dluhopisů v držení zahraničních investorů. Ekonom společnosti Otkritie Research Vladimir Malinovskij označil tento podíl za zanedbatelný.

Rusko kvůli absenci zahraničních investorů nyní hledá zdroje financování na svém trhu. Mezi návrhy, které jsou předkládány ke zvážení, jsou koncepty jako charitativní dluhopisy a participativní financování. Další návrhy centrální banky mají odradit podniky od používání takzvaných toxických měn, státní podniky by pak měly převést své devizové podíly na měny spřátelených zemí.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy