Ministr Bek tituloval sudetské Němce jako »milé krajany«

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek (STAN), který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

»Jako občan a politik jsem vždy věřil, že cesta z Prahy do Berlína nevede jen přes Drážďany, ale i přes Mnichov, a že cesta z Prahy do Mnichova vede přes dialog se sudetskými Němci,« řekl Bek. Prohlásil také, že posun ve vzájemných vztazích je všudypřítomný. »Je to poprvé, kdy zde český ministr stojí, aniž by potřeboval odvahu,« uvedl s tím, že co dříve byla výjimka a co vyžadovalo odvahu, se stalo běžným. »Jsem za to šťastný,« dodal.

Na úvod projevu, který Bek vedl v němčině, pozdravil sudetské Němce jako milé krajany. Uvedl také, že Češi, Němci a sudetští Němci jsou ve střední Evropě ti, kteří musí pečovat o demokracii, svobodu a právní stát a rozhodně čelit »východní agresi«.

»Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, za to musíme pracovat na míru,« uvedl. Projev ukončil latinskou modlitbou Agnus Dei (Beránek boží). »Beránku Boží, který snímáš hříchy světa, smiluj se nad námi, daruj nám pokoj,« řekl latinsky.

Proti Bekově účasti v Řezně se již dříve postavily vlastenecké a levicové subjekty. Například šéfka sekce školství komunistické strany v prohlášení podepsaném její vedoucí Martou Semelovou uvedia následující: »Po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi tak jde o třetího člena naší vlády, který poklonkuje na jejich sjezdu. K nim se připojuje i prezident Petr Pavel, který v projevu na zahájení Bavorsko-českých týdnů přátelství v německém Selbu poděkoval předsedovi Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndu Posseltovi za zlepšení v česko-německých vztazích. Český ministr školství by neměl poskakovat před sudetolandsmanšaftem, ale měl by řešit krizovou situaci v přijímacím řízení na střední školy a další závažné problémy českého školství. Pro něj je však očividně lákavější pochvala z úst nejvyššího představitele SL. Právě Bernd Posselt označil Bekovu účast na sjezdu za důležitý a pozitivní krok ke ‚společné budoucnosti v srdci Evropy‘. Současně poděkoval premiéru Petru Fialovi za vyslání ministra školství na sjezd. Předseda vlády Fiala se má namísto tetelení se blahem nad Posseltovým poplácáním po ramenech věnovat českým zájmům a českým občanům. Fialova vláda však očividně zastupuje zájmy cizí.«

Posselt dne označi Bekův projev za historický a prohlásil, že se jménem sudetských Němců omlouvá za jejich podíl na vzestupu národního socialismu. Zdůraznil, že jeho omluva je odpovědí na slova prezidenta Pavla v Selbu, a zmínil také Pavlův proslov v Terezíně, který se podle českého prezidenta stal symbolem toho nejhoršího, čeho je člověk schopen. Pavel také uvedl, že odpovědnost za zločiny, které páchali předkové, je nutné přijmout a poučit se z nich.

»Pokud má pan prezident mezi svými osobními předky někoho, kdo v tom Terezíně páchal zvěrstva, tak by vůbec neměl být prezidentem. Protože čeští občané se nemají za co omlouvat. Do této chvíle jsme respektovala to, že byl pan Pavel zvolen českým prezidentem. Od této chvíle pro mě Česká republika prezidenta nemá, protože jinak by se museli moji předkové v hrobě obracet,« okomentovala to pro iportaL24.cz předsedkyně České suverenity Jana Volfová.

(pk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. O zrušení Benešových dekretů usiluje i ÚSTAVNÍ SOUDCE David Uhlíř a Rotshildové

    Kauzu o navrácení majetku Lichtenštejnů měl na stole ústavní soud začátkem května. Ústavní soud vyhlásil 10. května 2023 rozhodnutí ve věci ústavní stížnosti Lichtenštejnů v kauze týkající se pozemků v okrese Kolín. Zatímco dva soudci hlasovali proti vrácení, ústavní soudce David Uhlíř vyjádřil v rozsudku svůj zásadní nesouhlas s dosavadním rozhodováním českých soudů,Uvědomme si, že zrušení Benešových dekretů závisí na SOUKROMÉM názoru jednoho člověka, který jako soudce je nezávislý na zákonech
    Lichtenštejnové chtějí aby Benešovy dekrety zrušili t.zv. soudci Evropského soudu ve Štrasburku.
    ——-Rotshildové chtějí aby Benešovy dekrety zrušil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku – podali stížnost na Česko k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Rotshildové jsou židé a možná Židé. Zdroj neuvádí občany jakého státu byli Rotshildové během 2. svět války a po ní. —-Je to z newstreamu.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy