Třem čtvrtinám manuálně pracujících v Praze nestačí výplata, musí si přivydělávat

Kvůli růstu životních nákladů si musí 68 procent manuálně pracujících lidí v Praze přivydělávat, nejčastěji k výplatě potřebují lidé vydělat 5000 až 9000 Kč měsíčně. Vyplývá to z průzkumu start-upu Grason mezi 300 respondenty z metropole a blízkého okolí, kteří pracují jako řidiči, skladníci, prodavači, kuchaři, číšníci nebo servírky.

Z průzkumu firmy, která propojuje brigádníky se zaměstnavateli prostřednictvím mobilní aplikace a nabízí práci i třeba jen na jednu směnu vyplynulo, že 39 procent lidí, kterým nestačí výdělek z jejich běžného zaměstnání, pracuje u tří a více zaměstnavatelů najednou. Zhruba třetina má kromě svého běžného zaměstnaní přivýdělek u dalšího zaměstnavatele a 27 dotázaných si přivýdělek zajistí směnami navíc u svého zaměstnavatele.

Měsíčně navíc 5000 až 9000 Kč si podle průzkumu potřebuje přivydělat 49 procent z lidí, kteří potřebují další výdělek ke své běžné výplatě. Zhruba třetina potřebuje vydělat 10 000 až 19 000 Kč měsíčně navíc a 17 procent lidí uvedlo, že do rodinného rozpočtu potřebuje 20 000 Kč a více.

Lidé jako nejčastější důvody, proč potřebují více peněz, uvedli vysoké zálohy na energie, ceny energií, zdražování potravin nebo také nechtějí být závislí pouze na jednom zaměstnavateli. Podle společnosti Grason se někteří pracující bojí, že jejich zaměstnavatel kvůli současné ekonomické situace zkrachuje a přijdou o práci.

Firma provozuje on-line platformu pro zprostředkování flexibilního zaměstnání. Uvedla, že nyní době roste počet zájemců o takové pozice a meziročně jich je o 30 procent více.

Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu meziročně stouply o 15,1 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Tempo inflace zpomalilo, v září byly ceny meziročně vyšší o 18 procent. Zpomalení růstu inflace podle ekonomů ovlivnilo započítání vládních opatření na snížení cen energií. Ceny elektrické energie v říjnu proto klesly meziměsíčně o více než 50 procent. Vzrostly ceny zemního plynu o 2,7 procenta, tuhých paliv o 8,4 procenta a tepla a teplé vody o 3,1 procenta. Zdražily také například potraviny. Cukr zdražil o 54,3 procenta, vejce o 27 procent a zelenina o 9,6 procenta.

(jb, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Manuálně pracující? Bohužel, hodně jsem jich poznal a znám. Mnozí byli a jsou stále zblblí. Začali podnikat ve snaze tzv. se dostat do vyšší společenské třídy. Zadlužili se, rozvrátili své rodiny, ale vinu stále přičítali hlavně KSČM. To si nevymýšlím, je to realita. Levici ani KSČM nevolili a ani teď nevolí, názor ani tak nemění. Nechtějí si přiznat svojí myšlenkovou blamáž. Obecně přivítali a souhlasili s tím, že, kdo nemá na bydlení atd. nejen v Praze, musí jít bydlet jinam, tam, kde jsou náklady nižší. A to jim teď dělá problémy?
    Při jednom semináři se německý lektor, má české předky, na toto téma vyslovil a toto předpověděl už před 25 lety. Doslova řekl, „oni musí padnout do kolen-do krve, teprve až pak pochopí tvrdou realitu života na Západě“. Bude to drastické, ale poznání tržní společnosti má své stinné stránky.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy