Měnový výbor maďarské centrální banky (NBH) pokračuje v agresivním zpřísňování měnové politiky ve snaze omezit inflaci a podpořit domácí měnu. Zvýšil základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 10,75 procenta. Je to poprvé od konce roku 2008, kdy se základní sazba dostala nad deset procent. Vyplývá to z prohlášení zveřejněného po zasedání měnového výboru.
Před dvěma týdny NBH na mimořádném zasedání zvýšila základní sazbu o dva procentní body. Rozhodnutí je v souladu s očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří převážně očekávali zvýšení sazeb o jeden procentní bod.
Maďarsko má nejvyšší úrokové sazby v EU. NBH začala jako první centrální banka v EU zvyšovat úrokové sazby v červnu 2021.
Slabý forint
Kromě vysoké inflace NBH bojuje se slabou domácí měnou. Na začátku tohoto měsíce se forint propadl vůči euru na rekordní minimum 416,9 HUF. Forint od té doby již sice posílil, od počátku letošního roku však stále ztrácí zhruba osm procent. Dnes po oznámení NBH se forint vydal dolů a obchodoval kolem 401 HUF. Slabý forint komplikuje centrální bance snahy omezit inflaci a přinutil ji k prudkému cyklu zpřísňování sazeb. Jen za poslední měsíc se sazby zvýšily o 4,85 procentního bodu.
»(Měnový výbor) slíbil, že bude rozhodně pokračovat v cyklu zpřísňování, dokud inflace jasně nedosáhne svého vrcholu (očekávaného na podzim), a tento slib pomohl v posledních týdnech kurzu forintu k oživení,« uvedla Commerzbank.
Ekonomové dotazovaní agenturou Reuters očekávají, že inflace letos dosáhne v průměru 12,2 procenta. V roce 2023 se zmírní na 9,95 procenta. To je ale stále vysoko nad cílovým rozpětím NBH, které činí dvě až čtyři procenta.
Analytici také předpokládají, že do konce letošního roku základní sazba vzroste na 12 procent. Bude tak nejvýše za téměř dvě desetiletí.
(jb, čtk)