Lékaři začali předepisovat lék proti covidu, běžný recept ale nestačí

Antivirotikum paxlovid má pomoci proti vážnému průběhu covidu-19. Vydává ho 54 nemocničních lékáren, nejméně jedna je v podle informací ministerstva zdravotnictví v každém kraji. V Jihomoravském kraji je dostupný na devíti místech, v Praze na čtyřech. Česko má podle tiskové zprávy ministerstva smlouvu na jeho dodávky do konce roku.

Paxlovid nepředepisují lékaři na běžný recept, ale na žádanku, protože ho zatím v ČR vydávají jen nemocniční lékárny. Například pražská praktická lékařka Ludmila Bezdíčková na Twitteru napsala, že jí první předepsání tohoto léku zabralo asi 30 minut. Musela zkontrolovat i léky, které pacientka užívá, kvůli možným nežádoucím vzájemným účinkům.

»Interakce ověřeny a medikace upravena po konzultaci s klinickou farmaceutkou. Vysvětlit to vše pacientce a zajistit vyzvednutí vnukem také trvalo,« uvedla. Žádanka do lékárny není běžným receptem, není ji proto možné poslat elektronicky, ale musí ji někdo pacientovi v izolaci v ordinaci vyzvednout a pro lék pak dojít do nemocniční lékárny.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v polovině září uvedl, že Sněmovna projednává novelu zákona, která měla umožnit vydávání paxlovidu i druhého předepisovaného antivirotika molnupiravir ve všech lékárnách, nejen nemocnicích, už na konci září. Zatím to ale možné není, což kritizuje například Česká lékárnická komora.

Antivirotika zaměřená na covid-19 zastavují množení viru SARS-CoV-2 v lidském těle. Pomáhají tak tělu infekci překonat a předejít závažným příznakům nemoci. Praktičtí lékaři jej rizikovým pacientům podle doporučení infektologické společnosti předepisují preventivně.

»Studie potvrzují, že pokud je podán do pěti dní od prvních příznaků covid-19, jeho účinnost snížit riziko hospitalizace a úmrtí je 88 procent,« uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Ministerstvo o dodávkách léků s výrobcem Pfizer jednalo už od letošního ledna, nemohli se shodnout na podmínkách dodání.

Nemocniční lékárny, které vydávají paxlovid:

Praha (4)– Institut klinické a experimentální medicíny (Praha 4) – Psychiatrická nemocnice Bohnice (Praha 8) – Ústav hematologie a krevní transfuze (Praha 2) – Ústřední vojenská nemocnice (Praha 6)
Jihočeský kraj (6)– Nemocnice České Budějovice – Nemocnice Český Krumlov – Nemocnice Jindřichův Hradec – Nemocnice Prachatice – Nemocnice Strakonice – Nemocnice Tábor
Jihomoravský kraj (9)– Fakultní nemocnice Brno – Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně – Nemocnice Blansko – Nemocnice Boskovice – Nemocnice Kyjov – Nemocnice Milosrdných bratí Brno – Nemocnice TGM Hodonín – Nemocnice Vyškov – Nemocnice Znojmo
Karlovarský kraj (1)– Nemocnice Sokolov
Královéhradecký kraj (1)– Fakultní nemocnice Hradec Králové
Liberecký kraj (2)– Krajská nemocnice Liberec – Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa
Moravskoslezský kraj (3)– Nemocnice AGEL Nový Jičín – Nemocnice Havířov – Nemocnice Karviná – Ráj
Olomoucký kraj (3)– Nemocnice AGEL Prostějov – Nemocnice AGEL Přerov – Nemocnice AGEL Šternberk
Pardubický kraj (1)– Chrudimská nemocnice – Pardubická nemocnice – Svitavská nemocnice
Plzeňský kraj (4)– Fakultní nemocnice Plzeň – Klatovská nemocnice – Rokycanská nemocnice – Stodská nemocnice
Středočeský kraj (7)– Městská nemocnice Čáslav – Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov – Nemocnice Slaný – Nemocnice Hořovice – Oblastní nemocnice Kolín – Oblastní nemocnice Mladá Boleslav – Oblastní nemocnice Příbram
Ústecký kraj (7)– Nemocnice Děčín – Nemocnice Chomutov – Nemocnice Litoměřice – Nemocnice Most – Nemocnice Teplice – Nemocnice Kadaň – VITA s.r.o., Nemocnice Duchcov
Vysočina (2)– Nemocnice Havlíčkův Brod – Nemocnice Třebíč
Zlínský kraj (2)– Kroměřížská nemocnice – Vsetínská nemocnice
zdroj: ÚZIS (k 10. říjnu 2022)

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy