Kvůli výpovědi bez udání důvodu vyhlásily odbory stávkovou pohotovost

Rada Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) dnešním dnem vyhlásila stávkovou pohotovost v souvislosti s výpovědi bez udání důvodu ze strany zaměstnavatele, kterou navrhují do novely zákoníku práce zařadit poslanci vládních ODS a TOP 09. ČMKOS to zveřejnila na svém webu.

»Tento návrh představuje bezprecedentní ohrožení jistoty pracovních míst a zásadní oslabení práv zaměstnanců v České republice. Pokud bude novela v této podobě schválena, jsme připraveni eskalovat protestní akce, včetně zahájení příprav generální stávky,« uvádí se v tiskové zprávě podepsané předsedou ČMKOS Josefem Středulou.

Odbory zásadně odmítají snahu některých politiků legitimizovat libovůli zaměstnavatelů a oslabit základní pracovní jistoty, nabourání sociální stability v době, kdy se zaměstnanci stále zotavují z dramatického poklesu reálných mezd, a přístup, který ignoruje standardy ochrany pracovníků běžné ve vyspělých zemích Evropské unie. 

»Takto zásadní zásah do pracovního práva je krokem zpět o desítky let. Návrh jde proti základním principům sociálního dialogu a práv na ochranu zaměstnanců. ČMKOS považuje tento poslanecký návrh za nepřijatelný a vyzývá vládu a zákonodárce k jeho odmítnutí. Česká republika potřebuje důstojné pracovní podmínky, nikoli návrat k výpovědím z pracovního poměru na základě libovůle zaměstnavatelů,« napsala dále ČMKOS.

Vyjádřila odhodlání bránit práva zaměstnanců nejen na úrovni vyjednávání, ale i formou masových protestů. »Vyzýváme všechny zaměstnance a veřejnost k aktivnímu vyjádření nesouhlasu s tímto návrhem. ČMKOS a její členské odborové svazy jsou připraveny se za práva zaměstnanců postavit všemi dostupnými prostředky,« dodává se ve stanovisku.

Odbory generální stávkou pohrozily minulý týden. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil tento krok za zbytečný, protože nepředpokládá, že by výpověď bez udání důvodu Sněmovnou prošla. Novela zákoníku práce míří do třetího čtení, ale nemá podporu opozičních hnutí ANO a SPD ani zbývajících dvou vládních subjektů – lidovců a hnutí STAN.

Odbory však zůstávají ostražité. »Máme zkušenost a ta se jmenuje dřívější odchod do důchodu pro náročné profese ve 3. kategorii. Přestože byla dohoda sociálních partnerů, přestože to bylo rozhodnutí vlády, vládní poslanci se rozhodli udělat, co uznají za vhodné, a veškeré dohody byly porušeny, veškeré kroky byly v rozporu s tím, na čem jsme se dohodli,« uvedl Středula již minulý týden na tiskové konferenci.

(pk)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Odbory a x-tá stávková pohotovost? Raději se směju. Dokud se odbory nezbaví osvědčeného stávkokaze Josefa Středuly, tak se nic nezmění.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy