Část domácností v Rokytnici v Orlických horách na Rychnovsku je od soboty bez tepla a teplé vody. Dodávky zastavila firma Ekoenergy Moravia, se kterou město vede spor o cenu tepla. Zastavení dodávek tepla se týká tří kotelen, uvedla radnice v prohlášení s tím, že usiluje o jednání s dodavatelem o obnovení dodávek.
Firma teplo v dvoutisícové Rokytnici vyrábí od počátku roku 2017 na svém zařízení, které má v objektech města na základě desetiletého kontraktu. Prostřednictvím rozvodů městské společnosti Centep se teplo dostává ke konečným spotřebitelům. Městská rada rozhodla 6. října o odstoupení od smlouvy s firmou Ekoenergy Moravia.
Ředitel společnosti Ekoenergy Moravia Luděk Koch řekl, že firma od města dostala 21. října jednostrannou okamžitou výpověď kontraktu a dosud topila z dobré vůle. »Nelze pokračovat v dodávkách, když nám město vypovědělo smlouvu,« řekl Koch.
V minulých dnech se podle něj vedla jednání o odkupu kotelen městem s tím, že by firma ještě topila do konce května 2023. Ústní dohoda spočívala v odsouhlasení ceny za dodávky tepla i za následný odkup kotelen. Od města však firma podle Kocha v pátek dostala jinou nabídku, kterou nemoha přijmout. »Když řeknou, že smlouva bude v duchu toho, co jsme se dohodli, jsme připraveni to okamžitě zapnout,« řekl Koch.
Kdo si vzal lidi jako rukojmí?
Nyní je podle něj na vedení města, aby situaci řešilo, firma je podle něj připravena k jednáním. Pro případné obnovení a pokračování dodávek firma žádá podle Kocha zaplatit navíc jen to, o co se jí zdražily pelety používané jako palivo. Koch odmítl tvrzení, že si firma lidi v Rokytnici vzala jako rukojmí. »Lidi si jako rukojmí vzalo vedení města,« řekl. Radnice ve středu označila stanovisko firmy za diktát s řešením výhodným pouze pro ni.
Bez tepla se ocitly bytové domy v lokalitách Dolní Sídliště a sídliště U Nádraží a také základní škola a krajem vlastněný ústav sociální péče Domov na Stříbrném vrchu.
Přímotopy zvýší náklady na elektřinu
Domov na Stříbrném vrchu pro svých 47 klientů zajistil vytápění 30 elektrickými přímotopy, vodu ohřívá v kombinovaných bojlerech elektřinou. »Svolali jsme krizový tým, nakoupili jsme nějaké přímotopy a další si půjčili od jiných organizací kraje. Propočetli jsme zimní deky, abychom byli vybaveni, kdyby to trvalo delší dobu. Dnes nám nahrává počasí, svítí sluníčko, všude máme teplo. Budou však vícenáklady na elektřinu,« řekla ředitelka domova Eva Fremuthová. K ránu teplota v Rokytnici klesla k jednomu stupni nad nulou.
Možnou další variantou úspor je sestěhování klientů z jednolůžkových na dvoulůžkové pokoje, aby bylo méně pokojů k vytápění nebo přestěhování do jiných zařízení. K hrozícímu zastavení dodávek neměla ředitelka podle svých slov od města dostatek informací. První informaci k tomu měla v úterý od firmy.
Přerušení dodávek už tu bylo
Dodávky tepla pro asi 400 domácností firma zastavila na dva dny už ve druhé polovině srpna. Radnici to podle tehdejšího starosty Petra Hudouska zdůvodnila požadavkem na vyšší cenu tepla kvůli růstu cen pelet. Dodávku firma v srpnu sama obnovila. Tehdy uvedla, že cena paliva proti lednu vzrostla dvojnásobně na 13 700 korun za tunu pelet.
Radnice v srpnu uvedla, že město v souvislosti se zvýšením ceny suroviny reagovalo a v rámci zákonných možností uzavřelo dodatek smlouvy o dodávce tepla o zvýšení ceny o 40 procent. Na další zvýšení ceny město podle vyjádření tehdejšího starosty přistoupit nemohlo, aby neporušilo soutěžní právo. Desetiletý kontrakt podle něj počítal se zvyšováním ceny tepla o inflaci.
Město se obrátí na ERÚ
Rokytnice se hodlá obrátit na Energetický regulační úřad (ERÚ). Bude chtít, aby úřad firmě Ekoenergy Moravia vydáním předběžného opatření nařídil obnovení dodávek. Současně je radnice připravena k jednáním s firmou, řekl starosta Luboš Michalec (Sdružení pro Rokytnici).
»Prioritou je pro nás obnovení dodávek tepla. Pak budeme jednat dál, (vlastníkovi firmy Ekoenergy Moravia) panu Kochovi nic nechceme upřít, ale potřebujeme mít právní rámec pro vyplacení peněz, které on si nárokuje,« řekl Michalec.
Podle starosty město smlouvu vypovědělo proto, aby se oba subjekty vyvázaly ze smlouvy, která byla uzavřena v roce 2017 a nedokázala řešit současné razantní zdražení paliva, když počítala jen s inflačními nárůsty. Ukončení smlouvy je podle starosty cestou k nalezení nového způsobu spolupráce i úhrady paliva. Situaci podle starosty změnilo i to, že město začalo firmě palivo dodávat. Variant řešení je podle starosty hodně.
(jb, čtk)