Provozovatelé bazénů budou nuceni kvůli vysokým cenám energií razantně snížit teplotu vody na zhruba 22 stupňů ze současných 26 stupňů Celsia. V souvislosti s tím lze očekávat nižší zájem lidí o návštěvu a také komplikace ve školní výuce plavání, řekl dnes předseda představenstva Asociace bazénů a saun ČR Pavel Košnar. Zdražování vstupů provozovatelé neplánují, ceny jsou už nyní napjaté.
Značná část bazénů, koupališť a saun má ceny energií podle Košnara zafixované, fixace jim ale na podzim skončí a budou čelit rapidnímu zdražení elektřiny a plynu. Odvětví bylo silně zasaženo v posledních dvou letech v důsledku pandemie koronaviru a vládních omezení, podpory od státu se ale nedočkalo, upozornil Košnar. Provozovatelé tak před časem museli zdražit vstupné asi o čtvrtinu a další zvyšování cen by pro návštěvníky podle Košnara, zvlášť při snížení teploty vody, nebylo únosné.
»Vedeme jednání s ministerstvem pro místní rozvoj i dalšími resorty o řešení současného stavu,« uvedl dále Košnar. Za vhodné by považoval například zastropování cen elektřiny a plynu. Od představitelů vlády profesní organizace ale zatím nedostaly konkrétní příslib či návrh, doplnil.
Menší bazény v ohrožení
Hromadného uzavírání bazénů se Košnar neobává, většinou je provozují obce a města. Problém mohou mít menší samosprávy s nižšími rozpočty, řekl. Nejvíce ohrožené jsou bazény pro plavání kojenců, které jsou většinou v rukou soukromníků a jde o malé provozy. »Kvůli drahým energiím budou muset zdražit skoro o 100 procent,« uvedl Košnar. Dodal, že do 50 procent jich může skončit.
V Česku podle Košnara funguje asi 1200 venkovních koupališť, 980 krytých bazénů a zhruba 1000 saun.
S vysokými nárůsty cen energií se musely vyrovnat také fitness centra. Zdražila v nezbytné míře, řekla dnes prezidentka České komory fitness Jana Havrdová. Připomněla, že léto pro vnitřní sportoviště představuje nejslabší sezonu, protože lidé tráví čas mimo domov. Hodnotit tak nyní dopady zdražování podle ní nelze.
(jb, čtk)