Nejkrásnější květinou jiřinou bude pro nadcházející rok odrůda Kënigen Katja, která se vyznačuje fialovo-bílým žíhaným květem. Rozhodli o tom hlasováním návštěvníci tradiční víkendové výstavy jiřin na Jiřinkových slavnostech v České Skalici na Náchodsku. Tradice vystavování jiřin v České Skalici začala v roce 1837, tedy před 185 lety, řekla Martina Kolinská z českoskalického Muzea Boženy Němcové.
Odrůda Kënigen Katja ponese do příštího září titul Královna Jiřinkových slavností. Její květ dorůstá do průměru 17 až 20 centimetrů a rostlina až do výšky 110 centimetrů. Vítěznou odrůdu návštěvníci vybírali z deseti nominovaných odrůd. Pro vítěznou květinu, kterou na výstavu dodal pěstitel Vladimíra Nedeliak z Horního Lánova na Trutnovsku, se vyslovila téměř pětina z 816 hlasujících, uvedla Kolinská.
Od pátku do neděle na jiřinkovou výstavu do muzea přišlo přes 1000 lidí. Na výstavě mohli obdivovat stovky druhů jiřin, a to řezaných či rostoucích na záhonech v areálu muzea. Součástí víkendového programu byly také koncerty, ukázky aranžování jiřin, malování na hedvábí či módní přehlídka žen v historických oděvech. Druhým vrcholem slavností bude tradiční Jiřinkový ples 24. září.
Jiřinkové slavnosti v letech 1837 až 1847 zařadily Českou Skalici mezi nejvýraznější obrozenecká centra té doby a dění v provinčním městečku přivedly na stránky novin a časopisů. Tradice slavností s výstavou jiřin byla přerušena v roce 1847 po rozsáhlém požáru města a úmrtí kněze Františka Hurdálka, zakladatele spolku pěstitelů jiřinek. Slavnosti byly obnoveny v roce 1925.
Jiřiny jsou původem z Mexika, v Evropě se objevily poprvé roku 1789, kdy byly dovezeny do botanické zahrady v Madridu. Pěstují se jak na malých zahrádkách, tak i ve veřejných sadech a parcích. Řezané květy jsou poměrně trvanlivé a hodí se pro vazbu kytic, věnců a jiných květinových dekorací.
(mac, čtk)
FOTO – ČTK/Alexandra Mlejnková a Petr Eret, jiriny.cz