Poslanecká sněmovna se dnes sešla hned k několika mimořádným schůzím. Žádná z nich ale závěr nepřinesla. Jednu schůzi Sněmovna přerušila, u dalších, které byly svolány na žádost opozice, neschválila program. Poslanci tak nerozhodli o změně voleb do rad České televize a Českého rozhlasu, ani o zvýšení rodičovského příspěvku, a koalice neumožnila ani debatu o cenách potravin.
Předlohu o zvýšení rodičovského příspěvku o třetinu navrhovalo hnutí ANO. Konání schůze zablokovali koaliční zákonodárci.
»Chtěli bychom apelovat na vládní koalici, aby se k navyšování postavila čelem, zatím jen slibuje,« řekl Aleš Juchelka (ANO). Předloha předpokládá růst celkové částky příspěvku o 100 000 korun na 400 000 korun. Podle Juchelky by bylo možné diskutovat o zvýšení o 60 000 korun nebo o 50 000 korun.
Zvýšení příspěvku podpořil na plénu předseda SPD Tomio Okamura. »Podporujeme porodnost ve slušných a pracujících rodinách, proto podporujeme zvýšení rodičovského příspěvku,« uvedl. Připomněl novelu předloženou hnutím SPD, která zvyšuje celkový rodičovský příspěvek na 360 000 korun a zavádí jeho pravidelný růst v závislosti na inflaci. Rodiny s nejmenšími dětmi by tak podle něho nebyly vystaveny »nezájmu a aroganci asociálních vlád«.
Pavla Pivoňka Vaňková (STAN) označila předlohu za rozpočtově neodpovědnou. Až bude v koalici dohoda o návrzích na podporu rodin s malými dětmi, její zástupci je podle poslankyně budou konzultovat s opozicí.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nedávno uvedl, že chce o zvýšení rodičovské jednat v koalici. Podle jeho mínění by měla vzrůst už letos. Národní ekonomická rada vlády i další odborníci doporučují zkrátit nyní až čtyřleté rodičovské volno.
Vláda inflaci brutálně podcenila
Stejný osud potkal i další schůzi svolanou poslanci hnutí ANO, na níž chtěla opozice debatovat o cenách potravin. Ani v tomto případě koalice neumožnila schválit program. Před hlasováním o programu tak mohli vystoupit jen řečníci s přednostním právem.
Opoziční hnutí ANO a SPD obviňovala vládu, že proti růstu cen nic nedělá.
Podle místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO) současná vláda inflaci »brutálně« podcenila. Poukazoval na to, že vláda může svůj vliv uplatnit přes státní rozpočet, regulací cen energií nebo snížením daně z přidané hodnoty.
Rovněž předseda SPD Tomio Okamura obvinil vládu Petra Fialy (ODS), že inflaci neřeší a že ze strany vlády nastal proces cíleného ožebračování. Připomněl, že od prosince do ledna se zvedly ceny potravin o šest procent. »Potraviny zdražují více než je evropský průměr,« uvedl s tím, že v Česku vzrostly meziročně ceny potravin o 19,6 % zatímco evropský průměr je 15,6 %.
»Česká republika ještě nikdy v novodobé historii nezažila tak prudký růst cen jako letos v lednu,« řekl předseda klubu SPD Radim Fiala. Míní, že vláda nepomáhá tuzemským ovocnářům proti zahraniční konkurenci a tím drtí trh.
Další útok na demokracii a pluralitu
Dopoledne Sněmovna pokračovala v přerušené schůzi svolané koaličními poslanci k vládní předloze, která přináší změny ve výběru radních ČT a ČRo. Ani dnes po zhruba čtyřech hodinách diskuse Sněmovna závěrečnou debatu nedokončila a k hlasování o předloze nedospěla. Schůze bude pokračovat podle závěrů dnešního jednání organizačního výboru v pátek od 13. do 14. hodin.
Do volby radních ČT a ČRo zapojuje vládní novela Senát, jenž má obsazovat třetinu míst a v němž nyní mají výraznou převahu koaliční strany. Počet televizních radních se má kvůli zapojení Senátu do jejich výběru zvýšit o tři na 18. Zpřísnit se má také vymezení organizací, které mohou předkládat návrhy kandidátů. Nově by musely mít aspoň desetiletou historii. Koaliční politici tvrdí, že cílem novely je posílit odolnost obou veřejnoprávních médií.
Opozice je jiného názoru. »Chcete mít pod kontrolou média veřejné služby,« řekl Aleš Juchelka (ANO). Podle předsedy ANO Andreje Babiše vládní tábor se schvalováním novely tak spěchá proto, aby nynější generální ředitel Petr Dvořák zůstal ve funkci. Dvořák podle Babiše přijímá to, že ČT není nezávislá, a je »dobrý ředitel pro pětikoalici«. Předseda SPD Tomio Okamura zopakoval, že hnutí bude schválení novely bránit. »Je to další útok na demokracii a pluralitu,« řekl o předloze.
Hnutí ANO už před dvěma týdny pohrozilo v případě přijetí předlohy podnětem k Ústavnímu soudu.
(jad)