Klouzavý mandát opět ve hře

Členové vlády by za dobu svého angažmá v kabinetu mohli předat poslanecký mandát náhradníkům. To je smysl tzv. klouzavého mandátu, o jehož zavedení uvažuje současná pětikoaliční vláda. Příslušný návrh podle informací České televize připravuje ministr pro legislativu.

Koalice se shodla, že ho pošle do připomínkového řízení, přestože někteří její členové mají k normě výhrady. Vláda by mohla návrh projednat už na podzim, poté o něm rozhodnou poslanci.

Nejde o první pokus o zavedení klouzavého mandátu, zda se to tentokrát podaří, není jisté. Podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka zavedení klouzavého mandátu podpoří větší část koalice. Jistý si ale být nemůže. »Uvidíme, jaká bude finální podoba návrhu, co by znamenala, aby to potom nebylo o tom, že ti, kteří se rozhodnou nevzdat se mandátu, tak budou za černé ovce,« řekl v ČT ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Předsedkyně dolní komory a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že pokud by se změnou měla zabývat ještě současná Sněmovna, musí jít o dobrovolné vzdání se mandátu.

V minulosti poslanci uskutečnili již několik pokusů o zavedení klouzavého mandátu. Žádný z nich neuspěl.

V minulém volebním období připravili novelu zavádějící klouzavý mandát Piráti. Příslušná změna Ústavy tehdy ve Sněmovně prošla nejmenším potřebným počtem 120 hlasů. K jejím kritikům patřili zákonodárci z řad ČSSD, KSČM, ale také ODS. Obávali se toho, že se ještě zvýší absence ministrů na jednání. »Vedlo by to spíš k odtržení vlády od spolupráce se Sněmovnou a je zřejmé, že by musela Sněmovna sahat k tomu, aby usnesením donutila členy vlády, aby do Sněmovny chodili,« argumentoval tehdejší předseda KSČM Vojtěch Filip.

Senátorů se předloha týkat nemá

Klouzavý mandát podporoval tehdejší premiér a šéf ANO Andrej Babiš, jemuž by to umožnilo, aby dočasně přenechal funkci poslance náhradníkovi a věnoval se jen funkci ve vládě.

Na to, v jaké podobě ministr pro legislativu normu připraví, si musíme ještě počkat. Dá se ale předpokládat, že od těch minulých se příliš lišit nebude.

Novely počítaly se zachováním možnosti být členem vlády i poslancem. Poslanec, který nastoupí do ministerského kabinetu, by se svého postu ve Sněmovně mohl vzdát buď oznámením na schůzi dolní komory, nebo doručením notářského zápisu o tomto prohlášení do rukou jejího předsedy. Stejné formy už platí pro vzdání se poslaneckého mandátu.

Náhradník za člena vlády by se stal zastupujícím poslancem se všemi právy a povinnostmi běžného člena dolní komory. Byl by členem sněmovních výborů a komisí, což člen vlády být jako poslanec nemůže, a měl by mít právo vystupovat a hlasovat.

Předloha, kterou poslanci v minulém volebním období schválili, narazila v Senátu. Nyní připravovaná norma se podle informací ČT má týkat pouze ministrů poslanců, členů vlády z řad senátorů se nemá dotknout. V této souvislosti připomeňme, že média v minulých dnech poukazovala na to, že ministr školství Mikuláš Bek (STAN), který je zároveň senátorem, od roku 2022 v Senátu nevystoupil ani jednou a jako senátor nepředložil ani jeden zákon. Nadále však pobírá kompenzace, které jsou s funkcí senátora spojené. Za loňský rok si tak podle médií nechal od Senátu na náhradách vyplatit 1,1 milionu korun.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy