Jarní mrazy a silné bouřky způsobily zemědělcům přes 1100 škod za více než 650 miliónů korun

Extrémy spojené s počasím se i v letošním roce podepsaly na zemědělské produkci, v součtu přitom ještě více než tomu bylo v letech předešlých. Masivní škody na přelomu dubna a května přinesly jarní mrazy, plodiny na polích a v sadech pak těžce zkoušely i projevy letních bouřek. Zejména krupobití za sebou zanechalo rekordní spoušť co do počtu pojistných událostí, jejich výše i poškozené plochy.

»V průběhu letošního roku jsme s klienty z řad zemědělců řešili 1140 pojistných událostí, které se vztahují výhradně k plodinám. Odhadovaná výše škod přesahuje 650 milionů korun, ale nejde o číslo definitivní. Na finální prohlídku těšně před sklizní ještě čekají pěstitelé ovoce a vinné révy. Zejména kvůli krupobitním škodám, které přinesly letní bouřky, pracujeme při řešení pojistných událostí v kalamitním režimu,« shrnuje hlavní události letošní sezóny senior manažerka zemědělského pojištění Generali České pojišťovny Alena Stiborová.

Letošní průběh zemědělské sezóny patří mezi ty s nejvyšší škodovostí za uplynulé roky. Platí to jak pro případ škod spojených s jarními mrazy, tak pro škody způsobené projevy extrémních bouřek – konkrétně krupobitím. »V případě jarních mrazů máme nahlášeno 142 pojistných událostí za 113 milionů korun. Jde o nejhorší čísla od roku 2006. V případě krupobití stačily pouhé dva týdny na přelomu června a července, během nichž jsme zaregistrovali 530 škod za 380 milionů korun,« upřesňuje Stiborová.

Jarní mrazy s tradičním nástupem

Pokud jde o živly, které zemědělcům v rostlinné výrobě způsobily nejvíce škod, mezi významný faktor letos patří jarní mrazy. Ty se sice objevily v dobu, která za poslední roky z pohledu času nevybočuje. Nicméně vzhledem k mimořádně teplému jaru byly plodiny ve výrazně pozdější fázi svého vývoje. Navíc byly velmi nízkým teplotám vystaveny po dlouhou dobu. »Mrazy, které poškodily plodiny zejména v období mezi 15.-28. dubnem a na začátku května, způsobily nejvíce škod za patnáct let,« vysvětluje Stiborová. Mezi poničenými porosty dominovaly zejména ovoce, jahody, borůvky, mák, vinná réva, zelenina, cukrovka a také řepka ozimá – u ní mrazy způsobily mnohdy snížení výnosu o více než 30 procent. Celková poškozená plocha jarními mrazy jen u klientů Generali České pojišťovny dosáhla 4500 hektarů.

Krupobití místy i opakovaně
Vůbec nejhorší situaci v zemědělské produkci má letos na svědomí krupobití. Objevilo se zejména na přelomu června a července, kde během dvou týdnů přineslo 530 škod za 380 milionů korun. »To byl ve velmi krátké době mohutný nástup. Opakující se extrémní bouřky do poloviny srpna zatím našim klientům způsobily 817 škod v odhadované výši 524 milionů korun,« popisuje aktuální stav Stiborová. Takto masivní množství škod, z nichž u řady klientů se živly na úrodě »vyřádily« i opakovaně, znamenal přechod pojišťovny do kalamitního režimu. V jeho rámci se postupuje tak, aby bylo možné škody prohlédnout a zpracovat co nejrychleji a nejefektivněji takovým způsobem, aby se zemědělci mohli se vzniklou situací vypořádat nejen finančně, ale i na pěstebních plochách. Těch bylo poškozeno přes 78 tisíc hektarů! Nejvíce krupobití ničilo úrodu řepky, obilnin, luskovin, brambor, máku a také cukrovky.

Zasetí nových porostů

Sklizeň pomalu končí a nastává čas zasetí nových porostů. Už při jejich zakládání musí pěstitel myslet na novou úrodu. Ozimé plodiny ohrožují především škůdci, sucho při vzcházení a přívalové deště. Také hraboši dokážou zlikvidovat celé pole. Pěstitelé mají možnost si u Generali České pojišťovny sjednat už nyní balíček »vyzimování«, a to v roce výsevu pro vybrané ozimé plodiny. Balíček přitom dále obsahuje rizika, jako jsou působení sněhu a mrazu, poškození či zničení rostlin způsobené prudkými rozdíly teplot, nadměrným mokrem nebo suchem. Pokud dojde k poškození nebo zničení pojištěného porostu pojistným nebezpečím v období od zasetí do 30. dubna následujícího roku, pojištěný za zrušený porost dostane náhradu 15 % z pojištěného výtěžku. To představuje náhradu za původní osivo a práci spojené se setím.

Nově se pro příští sezónu v tomto režimu připravuje pojištění jarního mrazu pro kukuřici, bude možné ho sjednat od letošního října.

(zr)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy