AKTUALIZOVÁNO
Lidé s invalidní penzí třetího stupně a s QR kódem mohou ode dneška po České republice cestovat veřejnou dopravou za poloviční cenu stejně jako senioři či děti a studenti. Poloviční sleva na jízdném se netýká městské hromadné dopravy.
Vztahuje se na cestu vlakem a rychlíkem druhou třídou a na linkové autobusy. Vláda o zavedení nižší ceny pro lidi s invalidní penzí třetího stupně rozhodla začátkem roku spolu se změnou slev pro seniory, děti a studenty, jimž se jízdné upravilo od dubna. Řešení způsobu prokazování, že má člověk invalidní důchod, zabralo několik měsíců.
Slevu na jízdné invalidé získají po předložení QR kódu, který jim vydá Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Požádat o kód je možné v jejích pobočkách, nebo elektronicky na jejím portálu na adrese www.eportal.cssz.cz. Úřad ověří údaje o penzi, pak kód vygeneruje. Je možné si ho vytisknout, stáhnout do mobilu či načíst do aplikace OneTicket. Lidé ho budou předkládat pak při nákupu jízdenky, při nástupu do autobusu řidiči či ve vlaku průvodčímu.
ČSSZ vyplácela na konci března 161 500 invalidních důchodů třetího stupně. Pobírají je lidé, jimž se kvůli zdraví snížily pracovní schopnosti o víc než 70 procent. Průměrně dostávali na konci prvního čtvrtletí 14 194 korun. Je to zhruba o 2150 korun méně, než činila průměrná starobní penze. Kvůli zdražování se už všechny důchody od června zvedly při mimořádné valorizaci, další zvýšení pak bude ještě od září.
Otázka pak je, kolik ze zhruba 100 tisíců lidí s vážným a trvalým hendikepem, kterých se novinka bude dle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) týkat, se skutečně dopravuje vlakem nebo linkovým autobusem.
»Průměrný invalidní důchod je výrazně nižší než průměrný starobní. Absolutně nedává smysl, proč by lidé (s invalidní penzí bez průkazu postižených) neměli mít nárok i na slevu v dopravě,« míní místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Na problém před třemi lety upozornila. Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy se zavedením slev pro invalidy podařilo napravit »podivný anachronismus«.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že by se mělo hledat v EU pro nastavení slev jednotné řešení. »Máme spoustu věcí v EU harmonizováno dobře, ale otázku slev pro lidi se zdravotním postižením rozhodně harmonizovanou nemáme. Potkáváme se s absurdními situacemi. Člověk, který chce cestovat do Mnichova, na území ČR slevu získá, na německé straně už na ni nárok nemá,« popsal Jurečka.
Uznání invalidity ve třetím stupni totiž dle ČSSZ, jejíž posudkoví lékaři žádosti o invalidní důchody posuzují a rozhodují o jejich přiznání či nikoli, podmiňuje pokles pracovní schopnosti. A invaliditu třetího stupně uznají pouze těm lidem, u kterých kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu poklesla jejich pracovní schopnost nejméně o 70 procent.
Pro představu lidé s uznanou invaliditou třetího stupně trpí třeba těžkým omezením pohyblivosti. Velmi těžkou poruchou imunity či těžkými imunodeficity s rozsáhlými a opakovanými nebo trvale aktivními infekčními komplikacemi. Dále jde o dialyzované pacienty, pacienty se syndromem diabetické nohy, se závažnými srdečními onemocněními. Anebo obézní pacienty s BMI nad 45.
Invalidní ve třetím stupni bývají i lidé se závažnými psychickými poruchami, depresemi, úzkostnými stavy. Poruchami myšlení či lidé s mentálním postižením středně těžkého a těžkého stupně a další. V podstatě jde o pacienty s velmi vážnými psychickými nebo fyzickými onemocněními, často i obojím. A veřejným hromadným prostředkem proto necestují vůbec. Anebo jen velmi vzácně. To i vzhledem dostupnosti těchto dopravních prostředků v ČR třeba pro imobilní osoby.
S ohledem na aktuální rychlý růst cen potravin, pohonných hmot a energií by dle pozorovatelů i tito lidé více ocenili pomoc od státu ve formě zvýšení sociálních podpor, které by zmírnily tlaky na jejich běžné měsíční výdaje. Lidé ve třetím stupni invalidity totiž patří k vůbec těm nejzranitelnějším. Oproti zdravým lidem se totiž nemohou o své živobytí postarat sami.
(zmk)