Indie omezila vývoz rýže, čeká se růst globálních cen

Indie je největším vývozcem rýže na světě. Letos však její pěstování negativně ovlivnily podprůměrné monzunové deště. Země proto zakázala vývoz zlomkové rýže a na export několika druhů rýže uvalila dvacetiprocentní clo. Snaží se tak podpořit zásobování domácího trhu a zmírnit domácí ceny.

Předpokládá se, že kroky k omezení exportu povedou k růstu globálních cen této základní potraviny, uvedla agentura Reuters.

»Nastane značný tlak na potravinovou bezpečnost v mnoha zemích,« uvedl ekonom Phin Ziebell ze společnosti National Australia Bank. Růst cen rýže by podle analytiků mohl vést ke zdražování také u dalších obilnin. »Pro ceny potravin je to inflační krok,« řekl k postupu Indie analytik Ole Houe ze společnosti IKON Commodities. »Mohlo by to vyvolat růst cen pšenice a kukuřice,« dodal.

Indie se na globálních dodávkách rýže podílí více než 40 procenty. Mezi její hlavní konkurenty na světovém trhu patří Thajsko, Vietnam a Barma. Podle obchodníků budou zvyšovat ceny také vývozci rýže z těchto zemí. Zdražení pravděpodobně rychle pocítí největší světoví dovozci rýže Čína a Filipíny.

Čína patří mezi největší dovozce indické zlomkové rýže, kterou využívá jako krmivo pro zvířata. Obchodníci předpokládají, že Čína se nyní bude snažit nahrazovat zlomkovou rýži kukuřicí.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy