I 15 let od neštěstí kauzu Studénka řeší Nejvyšší soud i ombudsman

Ani 15 let od železničního neštěstí ve Studénce, při kterém tehdy zemřelo osm lidí, nejsou uzavřeny všechny aktivity související s touto tragickou nehodou. Kauzou se stále ještě zabývá nejvyšší soud. Okolnosti dlouhého soudního jednání zase prověřuje ombudsman, který by měl své stanovisko vydat ještě v srpnu.

Silniční most ve Studénce spadl při opravách 8. srpna 2008 na železniční trať. Do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík. Na místě zahynulo šest lidí, další dva zranění zemřeli později. Dále bylo zraněno 95 cestujících, z toho devět těžce. Někteří mají doživotní následky. Postupně padlo několik rozsudků. Nakonec loni v září odvolací soud uložil podmíněné tresty pěti lidem.

Dovolání k Nejvyššímu soudu podali podle informací Pavel Janouškovec, Michal Foniok, Miroslav Kovalík a Oldřich Magnusek. Soud se případem začal zabývat v květnu. »V dané věci zatím není nic nového, v databázi je stále věc vedena jako nevyřízena. Kdy očekávat posun, bohužel v tuto chvíli říct nelze,« řekla mluvčí Nejvyššího soudu Gabriela Tomíčková.

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček zase prověřuje plynulost a délku soudního řízení v případu pádu mostu ve Studénce na Novojičínsku. Obrátili se na něj příbuzní jedné z obětí a několik dalších poškozených. »Šetření zaměřené je dosud otevřené. Po vydání zprávy o šetření dal zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm prostor k vyjádření Okresnímu soudu v Novém Jičíně, Krajskému soudu v Ostravě a ministerstvu spravedlnosti. Na základě jejich zaslaných reakcí, které už má k dispozici, rozhodne o dalším postupu,« uvedla mluvčí kanceláře Markéta Bočková.

Dodala, že pravomocný rozsudek v případě železničního neštěstí ve Studénce padl až 12 let po podání obžaloby a víc než 14 let od nehody. »Povinností státu je zajistit soudu podmínky, aby mohl řádně plnit jemu svěřené úkoly. Tímto úkolem je i rozhodnutí jakkoliv složité věci bez průtahů a v přiměřené době,« řekla.

Cílem šetření bylo zjistit, jak je systém justice připravený řešit i podobně složitá soudní řízení s velkým množstvím účastníků a náročným dokazováním. »Prověřovali jsme také, zda fungují mechanismy prevence průtahů v řízeních, u kterých je zjevné, že bez opatření budou trvat velmi dlouho,« doplnila mluvčí kanceláře ombudsmana.

Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě loni ve druhé polovině září pěti pracovníkům stavebních firem obžalovaným ze zavinění pádu mostu ve Studénce na Novojičínsku uložil podmíněné tresty v rozsahu tři až 3,5 roku. Za zavinění neštěstí tak nikdo nepůjde do vězení. Dva původní nepodmíněné tresty soud zmírnil mimo jiné právě kvůli délce trestního řízení. Celkem bylo obžalováno deset lidí.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy