Objem a počet poskytnutých hypoték je v prvním pololetí o polovinu nižší než ve stejném období loni. Roli sice hraje i vysoká srovnávací základna, protože loňský rok by rekordní, avšak i proti roku 2020 došlo v červnu k výraznému propadu, a to o čtvrtinu. Přispívá k tomu zejména neustálé zdražování – v červnu průměrná úroková sazba u nově poskytnutých hypoték vzrostla už na pět procent z květnových 4,64 % a byla tak nejvyšší od poloviny roku 2010.
Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu. Ty poskytly v červnu hypoteční úvěry za 19,3 miliardy korun, což je proti květnu pokles o osm procent. Meziroční propad v samotném červnu zrychlil na 65 %.
»Objem i počet poskytnutých hypoték se v červnu meziměsíčně dále propadl, přitom červnová čísla bývala v minulých letech proti květnu obvykle silnější. Aktivita na hypotečním trhu tak dále zpomaluje. Vzhledem ke kombinaci vysokých hypotečních sazeb, přísnějších úvěrových pravidel České národní banky, růstu obav z vývoje ekonomiky a vysokých cen nemovitostí není tento vývoj příliš překvapující,« upozornil hlavní ekonom asociace Jakub Seidler.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték, tedy bez refinancování, v červnu klesl o 1,1 miliardy na 15,7 mld. Kč. Po dubnu jde o nejnižší objem za dva roky. Objem refinancovaných úvěrů činil v červnu 3,6 mld. Kč. Počet nově poskytnutých hypoték se po květnovém růstu na 5300 snížil na 5000. Průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v prvním čtvrtletí přesahoval 7000 a loni 9500. Meziroční propad i v případě skutečně nových hypoték v červnu zesílil, a to na 60 % v případě objemu a 56 % u počtu.
Meziměsíční růst sazeb byl v červnu nepatrně silnější než v předchozích měsících, a pokračuje tak 16 měsíců v řadě. Nabídkové ceny hypoték se nyní pohybují nejčastěji v poměrně širokém rozmezí od šesti do sedmi procent v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky.
Průměrná hypotéka v posledních měsících mírně klesá a v červnu byla 3,1 milionu Kč. S přísnějšími pravidly ze strany ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky musely některé domácnosti zamýšlenou hypotéku snížit.
Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o 1500 až 2000 Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak šestiprocentní hypoteční sazba znamená nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky až o 7000 Kč.
(ici)