Hasiči dál zachraňují les u Hřenska, evakuují desítky lidí z obce Mezná

AKTUALIZUJEME

Do Národního parku České Švýcarsko, kde v neděli ráno začal hořet les, se dnes vrátily desítky hasičů. Požár se během dne začal kvůli větru znovu nebezpečně šířit. Hasiči evakuují obyvatele z obce Mezná. Jde o desítky lidí, které hasiči převážejí do Krásné Lípy. Jsou tam pro ně připraveny náhradní prostory. Z Pravčické brány se ještě před tím evakuovalo 80 lidí a další desítky lidí musely opustit skautský tábor v Dolském Mlýnu. U Hřenska na Děčínsku zasahuje více než 150 hasičů. Požár se už rozšířil i na německou stranu.

Krizový štáb nyní nepřemýšlí o evakuaci Hřenska, uvedl po 17.00 mluvčí ústeckých krajských hasičů Milan Rudolf. »Je to ještě dostatečně daleko. Ode mě, ze stanice hasičů, je to nějakých 500 metrů,« řekl v České televizi.

Oheň zachvátil i koruny stromů, někteří zasahující hasiči se evakuují, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan s tím, že se šíří původní ohnisko. Druhé ohnisko, kvůli kterému v neděli hasiči uzavřeli Edmundovu soutěsku, by mělo být pod kontrolou.

»Na místě v tuto chvíli máme 49 jednotek požární ochrany, tři jednotky přijely z Německa,« uvedl Marvan. Podle něj se práce hasičů zintenzivnila zhruba před hodinou. »V současnosti je kladen důraz na dopravu vody, která je dopravována kyvadlově. Kvůli tomu byly povolány také německé jednotky,« dodal Marvan.

Kolem 16.20 hasiči na Twitteru oznámili, že z Pravčické brány muselo být evakuováno 80 lidí a dalších 60 lidí evakuovali z tábora v Dolském Mlýnu. »Požár se rozšířil i na německou stranu,« dodali hasiči.

Situace je kritická

Na místo odpoledne přijela ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). »Do Hřenska jsem přijela bezodkladně. Právě se ve zdejší hasičské zbrojnici účastním jednání krizového štábu. Situace kolem požáru v Národním parku České Švýcarsko je kritická,« uvedla na Twitteru.

Les začal hořet v neděli ráno. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. S hasebními pracemi pomáhá policejní i armádní vrtulník a také letadlo. Pro veřejnost je uzavřená také Mlýnská cesta z Mezné a silnice z Hřenska do Mezné. Událost se obešla bez zranění.

Vývoj se zvrátil odpoledne. »Ohnisko, které bylo již v podstatě pod kontrolou, se začalo šířit. Hoří také na začátku soutěsky Kamenice,« řekl ČTK mluvčí správy parku Tomáš Salov.

U Hřenska na Děčínsku zasahuje 49 jednotek, tedy více než 150 hasičů. Vyhlášen byl nejvyšší stupeň požárního poplachu.

Zasaženo je více než deset hektarů lesa

U Hřenska na Děčínsku je zasaženo více než deset hektarů lesa. Novinářům to řekl ředitel správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Odpolední odhad zasažení porostu, který se pohyboval mezi pěti až deseti hektary, už podle Bendy neplatí. Silný vítr odpoledne situaci zdramatizoval. Turisty žádá, aby do Hřenska a jeho nejbližšího okolí nejezdili a vybrali si ohněm nezasaženou část rezervace. Podle mluvčího správy parku Tomáše Salova se požár rozšiřuje a přibližuje se k domům. Není podle něj vyloučeno, že plameny zachvátí i Pravčickou bránu.

Základní údaje o Národním parku České Švýcarsko

• Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen k 1. lednu 2000 jako čtvrtý NP v ČR, jednání o jeho zřízení ale začalo již v roce 1990.

• Nachází se na severu Ústeckého kraje (Děčínsko) při hranici s Německem. Park zaujímá část CHKO Labské pískovce, která byla vyhlášena v roce 1972, a hraničí s CHKO Lužické hory, vyhlášenou v roce 1976.

• Většina území NP a CHKO je tvořena druhohorními usazenými křemennými pískovci. Malé území v severní části NP a CHKO je tvořeno staršími žulovými horninami (tzv. Lužický masiv).

• Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony, rokle a neporušené nebo jen málo pozměněné původní ekosystémy. Oblast je součástí Česko-saského Švýcarska, přičemž na německé straně je již o deset let déle chráněna jako Národní park Saské Švýcarsko. Oblast se rozprostírá na ploše o rozloze asi cca 700 kilometrů čtverečních. Rozloha samotného NP České Švýcarsko je asi 80 kilometrů čtverečních.

• Na území národního parku se nachází národní přírodní rezervace Růžák a národní přírodní památka Pravčická brána. Nejvyšším bodem NP je Růžovský vrch (619 metrů nad mořem).

• Přírodním klenotem a symbolem celé oblasti je Pravčická brána, která je s výškou 16 metrů a rozpětím oblouku u dna 26,5 metru největší přirozenou pískovcovou skalní bránou v Evropě. K dalším turistickým lákadlům patří například pískovcové město Tiské stěny a soutěsky na říčce Kamenici, které mohou návštěvníci proplout na loďkách. Oblíbené jsou také například skalní hrady Šaunštejn a Falkenštejn, vyhlídka do údolí Labe z Růžového hřebenu, Kyjovské údolí na říčce Křinici nebo roubené a hrázděné domy ve Vysoké Lípě. Výchozím místem pro výlety do nejnavštěvovanější části Labských pískovců je Hřensko, které leží na soutoku Labe s Kamenicí.

• Původně dominantní buk lesní byl vytlačen dnes silně převažujícím smrkem ztepilým. Specifickými skupinami organismů jsou mechorosty (300 druhů), lišejníky (240 druhů) a houby (asi 600 druhů). Na území NP a CHKO žije více než 330 druhů obratlovců.

• Atraktivním cílem cestovatelů, básníků, romantických malířů nebo vědců se oblast začala stávat v 18. století. Na »Švýcarsko« oblast pojmenovali v 18. století dva švýcarští krajináři, kteří byli pozváni saským kurfiřtem do drážďanské galerie. Pískovcové skály je natolik okouzlily, že je přirovnali ke své domovině. V Českém Švýcarsku má dlouhou tradicí horolezectví.

Výběr požárů, které v minulosti zasáhly NP České Švýcarsko

Duben a květen 2000 – V Národním parku České Švýcarsko vypuklo několik požárů. První 30. dubna, další 2. května a poslední 14. května. Shořelo několik hektarů lesa, úřady pak na déle než týden zakázaly vstup do lesů. Požáry vznikly z nedbalosti turistů.

Říjen 2003 – Les hořel v oblasti Mezné, nedaleko hranic s Německem. Požár vypukl v nepřístupném terénu. Hasiči proto museli dovážet vodu cisternami. Nemohli použít vrtulník, protože v zasažené lokalitě jsou skalní římsy, které by vodě bránily dostat se na některá místa. Oheň zachvátil zhruba 40 metrů čtverečních lesního porostu.

Září 2004 – Požár vypukl u Vysoké Lípy, zasáhl zhruba hektar lesa. Požár likvidovalo sedm hasičských jednotek. Likvidaci požáru komplikoval nepřístupný terén, hasiči vodu museli dopravovat hadicemi ze vzdálenosti tří kilometrů. Důvodem požáru byl blesk.

Červen 2005 – Hasiči likvidovali požár lesa u Dolského Mlýna. Vznikl pravděpodobně od nedopalku cigarety. Požár měl rozlohu hektaru, zasáhl ale spíše okolí skal než lesa a škoda proto nebyla velká.

Září 2005 – Požár zachvátil část lesa nedaleko obce Jetřichovice. Oheň, který zničil chatu na Mariánské vyhlídce a část lesa, způsobili dva mladíci. Správa parku odhadla škody na 300 000 korun.

Červenec 2006 – Mohutný požár zasáhl les pod Kavčí skálou u Jetřichovic. Plameny šlehaly do výšky 20 metrů. Oheň zničil 25 hektarů lesa, škody odhadli lesníci na miliony korun. Na místě bylo 30 jednotek dobrovolných hasičů a pět jednotek profesionálních hasičů. Pomáhaly vrtulníky, přijela pomoc i z Německa. Šlo v té době o největší požár v parku za posledních 30 let.

Červenec 2018 – Hasiči zhruba devět hodin likvidovali požár nedaleko Pravčické brány. Hořela hrabanka v nepřístupném terénu, kam se nedalo dojet požární technikou. Kvůli nepřístupnému terénu zasahovala na místě pěší jednotka z Hřenska, Děčína. Hasiči požádali o pomoc také kolegy z Německa. Hořet začalo na úpatí Smrkového kopce, který je zhruba kilometr od Pravčické brány.

Květen 2020 – V Národním parku České Švýcarsko u Rynartic shořely dvě historické chaty, které byly kulturní památkou. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Na místě byly desítky hasičů, pomáhal i vrtulník. Požár, který zapříčinila technická závada, způsobil škodu za víc než 23 milionů korun.

Červen 2021 – Požár zasáhl čtyři hektary lesa nedaleko Jetřichovic. S ohněm v obtížném terénu bojovali hasiči ze 14 jednotek a vyhlášen byl třetí stupeň poplachu.

Červenec 2022 – U Hřenska vypukl v lese požár, který se s větrem začal šířit a dostal se i na německou stranu. Z Pravčické brány se muselo evakuovat 80 lidí a další desítky lidí musely opustit skautský tábor v Dolském Mlýnu. Hasiči evakuují obyvatele z obce Mezná, jde o desítky lidí. U Hřenska zasahuje více než 150 hasičů. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu.

(jb, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Tragedie Mezné se mně dotýká neboť mám první snímky z padesátých let ,kdy mi byly tři roky a rodiče mně vzali na Pravčickou bránu(kde se dalo projít po horním patru) a vzpomínám na ubytování.Dnes hoří i baráky ,neskutečné.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy