G7 se rozhodla zastropovat cenu ropy. Rusko ji zemím, které to podpoří, přestane dodávat

Ministři financí a guvernéři centrálních bank ze skupiny vyspělých zemí G7 se dnes dohodli na zavedení cenového stropu na ruskou ropu i ropné produkty. O mechanismu stanovení cen se teprve rozhodne, informují zahraniční tiskové agentury. Rusko je nicméně připraveno zemím, které podpoří zavedení cenového stropu, přestat ropu dodávat.

Opatření vejde v platnost 5. prosince pro surovou ropu a 5. února příštího roku pro zpracované ropné produkty. Jsou to stejná data, kdy v rámci šestého sankčního balíku EU proti Rusku začnou platit částečná embarga na dovoz ruské ropy a ropných produktů do EU.

Státy G7 už v červnu oznámily, že zastropování cen ruské ropy zváží jako další metodu, jak vyvinout na Rusko tlak za jeho agresi vůči Ukrajině. Rusko je přitom jedním z největších světových vývozců ropy. Americká ministryně financí Janet Yellenová řekla, že opatření také pomůže snížit ceny energií ve světě.

Rusko by za letošní rok mohlo zvýšit příjmy z prodeje ropy až na 337,5 miliardy dolarů (asi 8,3 bilionu korun), což je o 38 procent více než loni. Vyplývá to z dokumentu ruského ministerstva hospodářství, který má k dispozici agentura Reuters.

Do České republiky se loni dovezlo 6,8 milionu tun ropy, meziročně o 10,8 % více. Polovina z toho byla dovezena z Ruska, vyplývá ze statistiky ministerstva průmyslu a obchodu. Druhým největším dovozcem byl Kazachstán.

Podle místopředsedy ruské vlády Alexandra Novaka ale Rusko nebude dodávat ropu zemím, které podpoří zavedení cenového stropu. Novak to podle listu Kommersant označil za »naprostou absurditu«, která destabilizuje celé odvětví. »Společnostem či zemím, které omezení zavedou, prostě nedodáme ropu a ropné výrobky, protože nebudeme pracovat podle netržních podmínek,« řekl už včera vicepremiér.

Upozornil, že ani jedna země z OPEC a rovněž ani Indie a Čína nepodpořily myšlenku zavést cenový strop na ropu z Ruska. »Neslyšeli jsme od jiných producentů ropy, kteří jsou na trhu, ani jediný pozitivní ohlas na tuto absurditu,« prohlásil Novak.

Uvedl rovněž, že ruské firmy jsou připraveny na prosincové embargo Evropské unie na dovoz ruské ropy a mohou zachovat těžbu na dosavadní úrovni. Podle vicepremiérovy prognózy může ke konci roku činit 520-525 milionů tun. Loni Rusko vytěžilo 524 mil. tun ropy.

Po Novakově prohlášení akcie společnosti Lukoil vzrostly o více než sedm procent, akcie Bašněfti o více než pět procent, napsal Kommersant.

(ici, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy